Kultura
(Fot. wikipedia/Mariusz Kubik)

wtorek,

02 marca 2021

08:17

Anna Przedpełska-Trzeciakowska laureatką Nagrody za Twórczość Translatorską. "Udzieliła głosu pisarzom należącym do klasyki literatury anglojęzycznej"

Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka literatury anglojęzycznej, została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za całokształt twórczości. Laureata nagrody za przekład konkretnego dzieła poznamy 16 kwietnia.O decyzji kapituły poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy Instytutu Kultury Miejskiego (IKM) w Gdańsku Marta Bańka.

- Anna Przedpełska-Trzeciakowska udzieliła głosu wielu pisarkom i pisarzom należącym do klasyki literatury anglojęzycznej. Do jej najświetniejszych dokonań należą przekłady powieści Jane Austen, Josepha Conrada, George Eliot czy Williama Faulknera - głosi uzasadnienie postanowienia kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Zdaniem kapituły, tłumaczka "potrafiła zachować odrębność dykcji każdego z tłumaczonych pisarzy, przenieść do polszczyzny barwy i smaki poszczególnych utworów, oddać realia historyczne, społeczne i obyczajowe".

- Przedpełska-Trzeciakowska jest także autorką napisanych z epickim oddechem biografii Jane Austen i rodziny Bronte - podkreślono.

NOMINOWANI I SKŁAD KAPITUŁY

Do nagrody za przekład jednego dzieła nominowani zostali: Wawrzyniec Brzozowski, Olga Czernikow, Leszek Engelking, Hanna Igalson-Tygielska, Maciej Płaza, Teresa Tyszowiecka i Ryszard Wojnakowski.

W składzie kapituły Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego zasiadają: Carlos Marrodan Casas, Jakub Ekier, Dobromiła Jankowska, Izabela Korybut-Daszkiewicz, Justyna Sobolewska, Marcin Szuster i Anna Wasilewska.

Wręczenie nagród za całokształt twórczości oraz za przekład jednego dzieła odbędzie się 16 kwietnia 2021 r. podczas Gdańskich Spotkań Literackich "Odnalezione w tłumaczeniu" organizowanych przez IKM.

UHONOROWANIE WAŻNEJ ROLI

Nagroda za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego ustanowiona została przez prezydenta Gdańska w grudniu 2013 r. Jej ideą jest uhonorowanie ważnej roli, jaką w literaturze pełni tłumacz. Laur przyznawany jest co dwa lata. Nagrodę za całokształt twórczości translatorskiej stanowi 50 tys. zł, a za przekład jednego dzieła 30 tys. zł.

Patron nagrody Tadeusz Boy-Żeleński (1874-1941) był pisarzem, poetą, ale także tłumaczem literatury francuskiej, nazwanym przez literaturoznawcę Jana Błońskiego "Szekspirem przekładu".

 

 

PAP/ako