Kultura
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

środa,

24 lutego 2021

10:30

Podsumowanie muzycznotekstowych poszukiwań. Maximum Gulliver w Radiu Gdańsk w cyklu "Metropolia Jest Okey"

Za nami kolejna odsłona cyklu "Metropolia Jest Okey". Tym razem na scenie wystąpił Maximum Gulliver - kolektyw muzyczny powstały w 1993 roku. Zespół poszukuje wśród różnych gatunków i stylów muzycznych tła dla opowieści snutych wokół obserwacji natrętnego otoczenia. Jesienią 1993 Zbigniew Wiszniewski, Maciej Cieślak oraz Waldemar Wielczyk opisali swoje dotychczasowe i przyszłe działania muzyczne jako Maximum Gulliver. Późnym latem 1994 w studiu im. Adama Mickiewicza Maximum Gulliver w składzie: Zbigniew Wiszniewski (głos/gitara), Maciej Cieślak (gitara/głos), Jacek Lachowicz (gitara basowa), Paweł Samotyj (perkusja) zmaterializowali na taśmie jedną z prób.

Zespół skończył działalność jesienią 1994, by wrócić w 2014 w składzie Arkadiusz Kowalczyk (perkusja) oraz Zbigniew Wiszniewski (gitara/głos), do których dołączyli: Marcin Cudny (gitara basowa/kontrabas) oraz Wojciech Michałowski Wu Em (gitara basowa).

 W listopadzie 2016 zespół w składzie Arkadiusz Kowalczyk, Zbigniew Wiszniewski oraz Wojciech Michałowski nagrał w studiu Michała Miegonia "Sound 8" "setkę" nigdy nie wydanej epki. Materiał dostępny jest na Youtube oraz fanpage'u facebookowym w postaci klipów autorstwa Gosi Kraszewskiej.

NOWY SKŁAD

W latach 2017/2018 do kolektywu dołączył Maciej Gwóźdź, natomiast aktywność zawiesili aka Galaktik oraz WuEm. W ten sposób wydestylowany skład nagrywa w latach 2018/2019, LP "Mental Karaoke". Projekt został zrealizowany w studiu im. Adama Mickiewicza przez Macieja Cieślaka i wydany w ramach label myshitinyourcoffee w marcu 2020.

 

Mental Karaoke to retrospektywna podróż stanowiąca podsumowanie przygód muzycznotekstowych zespołu z ostatnich kilku lat, zawierająca zbiór 11 kompozycji. Zespół prowadzi w nich szeroko zakrojone prace w obszarze mental rocka. Wychodząc z przekraczającej figury lirycznej eksploruje w swoich utworach mental słuchaczy oraz swój własny, w celu wydobycia nieznanych, bo nieodkrytych jeszcze, pokładów mentalnego urobku.

 

 


Zespół zagrał w 2020 w Carnivale Gdynia oraz w Radio Łódź w ramach Soundedit Spotlight. Na początku 2021 zespół rozpoczął pracę nad nowym materiałem, w którym wspiera ich Szymon Burnos.


Organizatorami cyklu są Radio Gdańsk i Nadbałtyckie Centrum Kultury.


oprac. ap


Zobacz Galerię