Kultura
(Fot. materiały prasowe)

poniedziałek,

22 lutego 2021

14:58

Kolekcję Muzeum Gdańska można zobaczyć nie wychodząc z domu. Wystawa na Google Arts & Culture

Od 16 lutego na platformie Google Arts & Culture można zobaczyć wybór eksponatów ze zbiorów Muzeum Gdańska, a także internetową wystawę "Co daje Muzeum?". Zgromadzone materiały opisane są zarówno w językach polskim i angielskim.

- Są "naj…", są "nie…" i "bez…". Niekiedy najmniejsze i czasami niepozorne, ale zarazem… bezcenne. Na wirtualnej wystawie zobaczymy ciekawe opowieści o nietuzinkowych gdańskich zbiorach. Wirtualna wystawa "Co daje muzeum?" to uniwersalna opowieść o roli muzeów i niezwykłych losach ich kolekcji, o tym, dzięki komu i w jakich okolicznościach przedmioty trafiły do muzealnych zbiorów.

- Pokazujemy 12 obrazów cyfrowych przedmiotów związanych z historią Gdańska. W przyszłym miesiącu na platformie umieścimy kolejną wystawę - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


CO DAJE MUZEUM?

Wśród eksponatów wystawy "Co daje Muzeum? znajdują się takie przedmioty jak bursztynowe Jajo Fabergé wykonane z okazji 1000-lecia Gdańska czy zdjęcie lotnicze ruin Głównego Miasta z 1947 r. przekazane do zbiorów Muzeum przez Jerzego Główczewskiego, pilota Dywizjonu 308 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

- Wystawa jest cyfrową wersją ekspozycji prezentowanej w Ratuszu Głównego Miasta latem i jesienią ubiegłego roku z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska. Jest to pierwsza wystawa, która w ten sposób "przedłuża swoje życie", po konieczności demontażu w przestrzeniach muzeum - mówił Andrzej Hoja, jeden z kuratorów wystawy.

Wystawę można zobaczyć pod bezpośrednim linkiem >>>TUTAJ.

KOLEJNE WYSTAWY W MARCU

- Muzeum Gdańska pracuje już nad kolejnymi wirtualnymi wystawami, które niebawem udostępnione zostaną na platformie Google Arts & Culture.

W marcu na platformie będziemy mogli zobaczyć wystawę poświęconą historii powojennego Gdańska.

 
GOOGLE ARTS

Google Arts & Culture Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2000 instytucji kultury z ponad 80 krajów. Ponad 6 milionów artefaktów i tysiące eksponatów online zachęca do poznania kultury w całej jej różnorodności. Zespół Google Arts & Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw online i offline.

Dzięki temu internauci mają okazję w nowatorski sposób odkrywać sztukę, historię oraz cuda świata - od słynnego obrazu przedstawiającego sypialnię Van Gogha po celę więzienną, w której był osadzony Nelson Mandela. To platforma, na której można dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami, w świetle reflektorów i na ulicy. Kolekcje zgromadzone na platformie można oglądać na stronie internetowej, a także dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na iOS i Androidzie.
oprac. ap