Kultura
Przedstawieniem roku 2018 został wybrany spektakl "Śmierć białej pończochy" (Fot. Agencja KFP/[Maciej Kosycarz])

poniedziałek,

22 lutego 2021

07:44

Trwają zgłoszenia do tegorocznej Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska. Twórców można nominować w siedmiu kategoriach

Do 1 marca można zgłaszać kandydatury do 14. edycji Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska. Laur zostanie przyznany trzem twórcom najciekawszych kreacji teatralnych w 2020 roku.

Jak poinformowała Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, można nominować twórców w siedmiu kategoriach: reżyseria, rola męska, rola żeńska, scenografia, muzyka, debiut roku lub za całokształt dorobku artystycznego.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: instytucje kultury, szkoły wyższe, szkoły o profilu artystycznym, związki twórcze, stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną, fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki, instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki.

Typować mogą także radni miasta Gdańska, dzielnic Gdańska oraz organy administracji publicznej.

NAGRODA HONOROWA

Możliwe jest przyznanie więcej niż jednej nagrody w tej samej kategorii. Kapituła może też wnioskować do prezydent Gdańska o przyznanie honorowej nagrody specjalnej za "przedstawienie roku" teatrowi, w którym nagrodzone przedstawienie zrealizowano.

Zgłoszenia należy składać w Zespołach Obsługi Mieszkańców nr 1-4 Urzędu Miejskiego w Gdańsku lub przesyłać listownie na adres: Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk, z dopiskiem "Kandydatura do Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska".

POPRZEDNI LAUREACI

Nagrodę za kreacje artystyczne z 2019 roku otrzymali: Edyta Janusz-Ehrlich za rolę wróżki w przedstawieniu "Pinokio" w Miejskim Teatrze Miniatura, Piotr Biedroń za rolę Biffa w "Śmierci komiwojażera" wystawionej przez Teatrze Wybrzeże oraz Damian Styrna za scenografię do spektaklu „Pinokio” w Miejskim Teatrze Miniatura.

Honorowa Nagroda Specjalna w 2020 roku została przyznana Teatrowi Wybrzeże za "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera, w reżyserii Radka Stępnia.

Ustanowiona w 2008 r. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska to wyróżnienia dla twórców teatralnych. Są to trzy równorzędne nagrody, przyznawane za kreacje artystyczne w roku poprzedzającym ich przyznanie oraz honorowa nagroda specjalna za przedstawienie roku dla instytucji, w której nagrodzone przedstawienie zrealizowano.

 

PAP/pb