Kultura
(fot. mat. prasowe Fundacji Sztafeta)

sobota,

20 lutego 2021

18:20

"Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych". Spektakl muzyczny w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w sobotę w Radiu Gdańsk

W sobotę, 27 lutego godz. 18:00 w studiu koncertowym Radia Gdańsk odbędzie się muzyczny spektakl poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Usłyszymy m.in. utwory, które znalazły się na płycie "Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych".


Na spektakl składają się autentyczne piosenki śpiewane przez partyzantów I i II konspiracji, w szczególności w Wileńskich Brygadach AK. Żołnierze układali je sami, często do znanych wcześniej melodii. Nowe życie zyskały dzięki aranżacjom  Marcina i Lidii Pospieszalskich oraz wykonaniu Teatru Muzycznego Od Czapy i wspaniałych muzyków. Na wspomnianej płycie, wydanej przez Fundację Sztafeta  we współpracy z Edycją Św. Pawła oraz Instytutem Pamięci Narodowej znalazł się również wiersz "Wilki" Zbigniewa Herberta z muzyką i w wykonaniu Lidii Pospieszalskiej oraz dwa utwory z  repertuaru zespołu DePress, z muzyką Andrzeja Dziubka. Podczas koncertu usłyszymy również premierowe wykonanie utworu "Testament Niezłomnych" (słowa: Anna Żochowska, muzyka: Wojciech Gruszczyński).

WilczySlad

(fot. mat. prasowe Fundacji Sztafeta)


Podczas koncertu w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w Radiu Gdańsk pod muzycznym kierownictwem Marcina Pospieszalskiego i Lidii Pospieszalskiej wystąpią: Teatr Muzyczny Od Czapy w składzie; Sławomir Giska, Arkadiusz Buczkowski, Karolina Kozłowska, Małgorzata Przybysz, Antonina Święcińska, Klara Walicka, Paweł Dusza oraz muzycy: Marcin Pospieszalski (piano), Mikołaj Pospieszalski (gitara basowa, kontrabas), Dariusz Bafeltowski (gitary), Nikodem Pospieszalski (perkusja), Daniel Pomorski (akordeon, trąbka) i kwartet smyczkowy Akade Quartet . Pojawią się również rekonstruktorzy z Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław". Aktor Dariusz Kowalski przedstawi fragmenty wspomnień żołnierza 3. i 5. Brygady Wileńskiej AK, mjr Józefa Bandzo i wiersz Doroty Pieńkowskiej "Kwatera Ł".
Scenariusz spektaklu - Anna Żochowska.

 

 

W związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego koncert odbędzie się bez udziału publiczności. Transmisję online będzie można wysłuchać na antenie Radia Gdańsk i zobaczyć na stronie internetowej i Facebooku Radia Gdańsk, a także w IPN tv oraz telewizji wPolsce.pl.

Partnerami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej i Totalizator Sportowy - właściciel marki Lotto. Patronat medialny: wPolsce.pl.

am/mw