Kultura
(Fot. Teatr Miejski w Gdyni/Teatr Wybrzeże)

piątek,

12 lutego 2021

17:10

Ponownie otwarte są kina, teatry czy filharmonie. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Trójmieście

Od piątku kina, teatry, filharmonie i opery, a także domy i ośrodki kultury prowadzące działalność kinowo-teatralną i wystawienniczą otwierają się dla publiczności w rygorze sanitarnym. Działalność tych instytucji zostaje przywrócona warunkowo do 28 lutego. Co będzie otwarte w Trójmieście, a co pozostanie zamknięte?

Zgodnie z rozporządzeniem instytucje kultury, takie jak kina, teatry, opery, filharmonie oraz domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą wznowić działalność pod następującymi warunkami: "udostępniania widzom lub słuchaczom 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni); zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków".

Obowiązek zajmowania siedzenia co drugie miejsce oraz zachowania odległości 1,5 m między osobami nie dotyczy widza lub słuchacza, który ma pod opieką dziecko poniżej 13. roku życia lub osobę wymagającą opieki, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących. Decyzja o otwarciu kin i instytucji kultury pozostaje każdorazowo w kompetencji osób zarządzających, w przypadku instytucji kultury - działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami.

Kina studyjne zapraszają do wspólnego oglądania filmów. Widzowie są stęsknieni oglądania filmów na dużym ekranie w sali kinowej. Przykładem tego może być wyprzedany seans Kina Żak w Gdańsku na film "Na rauszu". Jak informuje Żak na swoim fanpage'u - nie przyjmujemy już rezerwacji na niedzielny seans filmu "Na rauszu". W czwartek ogłosimy termin II seansu tego filmu". Kino Żak w Gdańsku proponuje "Helmut Newton. Piękno i bestia", "PALM SPRINGS", "Tylko zwierzęta nie błądzą".

OTWARTE KINA

 

W repertuarze Kina Kameralnego Cafe znajdziemy takie filmy, jak "Kwiat szczęścia", "Helmut Newton. Piękno i bestia", "Zabij to i wyjedź z tego miasta", "Jeszcze jest czas", "W co grają ludzie", "Sound of Metal", "Obraz pożądania", "Na rauszu", "Czarownica miłości", "Tylko zwierzęta nie błądzą", "SZARLATAN", "Ksiądz Boniecki", "Gniazdo" czy "Lekcja miłości".

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza natomiast na "Zabij to i wyjedź z tego miasta", "Proste rzeczy",  "Na rauszu", "Palm Springs", "Jeszcze jest czas", "Sound of Metal", "Czarownicy miłości", "Helmut Newton. Piękno i Bestia", "Szarlatan", "Tylko zwierzęta nie błądzą", "Czyściec", "Tajemniczy ogród".

Klub Filmowy także otwiera się dla gości. Będziemy mogli tam obejrzeć "Sekret bogini fortuny", "Obraz pożądania" i "Na rauszu".

BEZ DECYZJI O OTWARCIU

Decyzji o ewentualnej reaktywacji nie podjęła jeszcze spółka Multikino S.A., która musi najpierw "zapoznać się z rządowym rozporządzeniem, zawierającym szczegóły, dotyczące zasad, na jakich można ponownie otworzyć kina oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi, by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie". - Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji. Warunkowość otwarcia kin może jeszcze bardziej utrudnić decyzje odnośnie do wprowadzenia nowych filmów w tak krótkim terminie oraz możliwego otwarcia kin - podkreślono w stanowisku.

Również sieć kin Cinema City stoi na stanowisku, że decyzja o ponownym otwarciu "wymaga głębszej analizy i szczegółowego zapoznania się z nowymi wytycznymi rządu ws. wyznaczonego reżimu sanitarnego". - Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej, to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin. O ewentualnym otwarciu naszych placówek poinformujemy od razu po podjęciu takiej decyzji - przekazała dyrektor marketingu i PR Cinema City Katarzyna Opertowska.

W połowie lutego zamknięte pozostaną kina sieci Helios. W stanowisku przesłanym mediom prezes Helios S.A. Tomasz Jagiełło wskazał, że "ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją" i "nie ma możliwości przeprowadzenia jej warunkowo na dwa tygodnie". - To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum ok. czterech tygodni - ocenił.


TEATRY

Teatr Wybrzeże zaprezentuje trzy premierowe spektakle - "Emigrantki" Radosława Paczochy w reżyserii Elżbiety Depty, "Sztuka" Yasminy Rezy w reżyserii Adama Orzechowskiego i "Lillę Wenedę" Juliusza Słowackiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Teatr Miniatura również przygotował kilka propozycji. Będziemy tam mogli obejrzeć "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" czy "Akademię pana Kleksa".

Od 12 lutego ponownie będzie dostępne zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z przewodnikiem. Będzie się odbywać z ograniczeniem liczby zwiedzających do 50 proc. w grupie (maksymalnie 15 osób).


Teatr Muzyczny w Gdyni także otwiera swoje drzwi. W repertuarze na Dużej Scenie znajdziemy musical "Avenue Q" oraz "Szalone nożyczki". Na deskach teatru będzie można zobaczyć i usłyszeć koncert piosenki francuskiej i polskich hitów lat 70.

Teatr Gdynia Główna pokaże spektakl dla najmłodszych widzów "Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku". Teatr liczy na otwarcie na czas dłuższy niż dwa tygodnie, wtedy z pewnością w repertuarze znajdzie się dużo ciekawych propozycji dla młodszych i dorosłych widzów.

 

O sytuacji teatrów w Trójmieście można posłuchać w materiale Marzeny Bakowskiej:

 

 

OPERA I FILHARMONIA

Opera Bałtycka podaje, że 12 lutego ma w planie "Fidelio" w formie online, ale być może uda się go pokazać w tradycyjnej formie z publicznością. W weekend, najpóźniej na początku tygodnia, okaże się, czy zdoła się przeorganizować, by już 12 lutego zaprosić publiczność do budynku z zachowaniem możliwie największych zasad bezpieczeństwa.

Filharmonia Bałtycka proponuje koncerty "Opening Mozart Year", Koncert Symfoniczny - Pietro de Maria, a także Koncert Symfoniczny - Romain Leleu.

 

OTWARIE HOTELI I STOKÓW

 

Jedną z ważniejszych zmian rozporządzenia jest dopuszczenie do 28 lutego prowadzenia usług hotelarskich w hotelach, motelach i pensjonatach. Gościom może być udostępnione jednak nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w obiekcie.

Zgodnie z rozporządzeniem od piątku działać mogą też stoki narciarskie czy kasyna. W tym ostatnim przypadku będą musiały być zachowane limity. W takim punkcie nie będzie mogło być więcej osób niż jedna na 15 m kw. powierzchni. Klienci będą musieli też zachować co najmniej 1,5 m odstęp od siebie.

Znowelizowane przepisy pozwolą również na organizację egzaminów dla kandydatów na członków organów nadzorczych oraz egzaminów na maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, aktuariuszy i pośredników kredytu hipotecznego.

 

PAP/ap