Kultura
(Fot. wikipedia/Andrzej Otrębski)

niedziela,

07 lutego 2021

16:37

Europejskie Centrum Solidarności będzie otwarte od 11 lutego. Zwiedzanie możliwe tylko indywidualnie

11 lutego Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostanie ponownie otwarte dla gości. Placówka będzie czynna cztery dni w tygodniu - od czwartku do niedzieli. Odwiedzającym udostępniona zostanie wystawa stała oraz wystawa czasowa pt. "Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą".Jak podkreśliła w komunikacie prasowym Grażyna Pilarczyk z Europejskiego Centrum Solidarności, zwiedzanie odbywać się będzie przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Goście będą zobowiązani do dezynfekcji dłoni, zakrywania ust i nosa, zachowania dystansu społecznego.

- Wszystkie powierzchnie, których dotykają nasi goście – m.in. ławki, poręcze, klamki, obicia foteli, monitory na wystawie itd. - pokryte zostały trwałą powłoką fotokatalityczną, która zabija koronawirusa oraz inne wirusy, bakterie i grzyby. Preparat jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a przy tym niewidoczny gołym okiem i nieodczuwalny podczas dotyku - poinformowała Pilarczyk.

Wyjaśniła, że zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie.

- Warto więc skorzystać z audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie. Jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu. Po każdym użyciu będzie on poddawany dezynfekcji - dodała.

CO MOŻNA ZWIEDZIĆ?

ECS udostępni odwiedzającym wystawę stałą, która znajduje się na dwóch kondygnacjach budynku i zajmuje ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Podzielona jest na siedem sal. Przy użyciu archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, projekcji wideo i interaktywnych instalacji opowiada ona nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o zmaganiach innych narodów mierzących się z siłą reżimów komunistycznych.

Częścią ekspozycji są tablice z 21 żądaniami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Można tam również zobaczyć suwnicę, na której pracowała Anna Walentynowicz, milicyjnego stara, jakim transportowano opozycjonistów czy zrekonstruowaną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, rozjechaną w stanie wojennym gąsienicami czołgów. Wśród pamiątek jest też oryginalna opozycyjna drukarnia, skonstruowana m.in. z części do pralki "Frania".

ECS będzie czynne cztery dni w tygodniu. W czwartki i piątki wystawa stała będzie dostępna dla gości od 10.00 do 18.00, a w weekendy od 10.00 do 20.00. Placówka zachęca do zakupu biletów przez stronę internetową - https://bilety.ecs.gda.pl/. 

 

 

PAP/ako