Kultura
(fot. Antoni Filipkowski, gdynia.pl/Wojciech Milewski)

czwartek,

04 lutego 2021

21:35

Aktor i działacz pierwszej "Solidarności". W czwartek w Radiu Gdańsk wspominaliśmy Szymona Pawlickiego

25 stycznia 2021 roku w wieku 85 lat zmarł Szymon Pawlicki - aktor, działacz "Solidarności", gdyński samorządowiec. W "Kulturalnym Tyglu" Radia Gdańsk Marzena Bakowska wraz ze swoimi gośćmi wspominała jego postać.

Szymon Pawlicki pochodził z Konina, gdzie został także pochowany. Jednak przez ponad 20 lat mieszkał w Gdyni, gdzie w latach 1973-81 był aktorem etatowym Teatru Dramatycznego (obecnie Teatru Miejskiego). W sierpniu 1980 roku, jako aktor, wsparł strajkujących stoczniowców. Ta decyzja zdeterminowała jego dalsze losy.

Był członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, potem działaczem NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym został internowany, a po zwolnieniu z więzienia otrzymał zakaz pracy w teatrze. Działał w podziemnej "Solidarności", organizował występy aktorów w kościołach. W roku 1989 był współorganizatorem Komitetu Obywatelskiego w Gdańsku, współpracował z Kancelarią Prezydenta RP Lecha Wałęsy. W latach 1990-1994 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni. Później wrócił w rodzinne strony.

 

Wybory 1989 14

Opozycja polityczna w PRL, wybory w 1989 roku. Od lewej stoją: Olga Krzyżanowska, Szymon Pawlicki, Bogdan Lis i Lech Kaczyński (fot. ecs.gda.pl/Leonard Szmaglik)

 

Serdeczny kolega, skuteczny organizator, patriota, idealista, romantyk - tak określają Szymona Pawlickiego osoby, które go znały. To on zaangażował się między innymi w usunięcie pomnika Armii Czerwonej na Skwerze Kościuszki, ustawienie krzyża na Kamiennej Górze i powieszenie tablicy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu na Urzędzie Miasta. Był działaczem Wspólnoty Polskiej i Ligii Morskiej. Prywatnie pasjonował się żeglarstwem i ciesielką, był także koneserem i twórcą nalewek.

W audycji dokumentalnej Marzeny Bakowskiej przypominamy archiwalne wypowiedzi aktora. Wspominali go: brat Grzegorz Pawlicki, aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni Małgorzata Talarczyk, działacz opozycji antykomunistycznej Antoni Filipkowski, gdyński samorządowiec Ryszard Toczek, scenarzysta i reżyser filmu dokumentalnego o Szymonie Pawlickim Andrzej Moś, aktor Zbigniew Jankowski oraz Marek Kostrzewski - aktor, reżyser, wykładowca na uniwersytecie w Malmö.

 

Posłuchaj materiału: 

Marzena Bakowska/am