Kultura
Andrzej "Püdel" Bieniasz podczas rejestracji występu Püdelsów AkustikoAscetiko (fot. YouTube/Püdelsi)

środa,

20 stycznia 2021

13:24

W wieku 66 lat zmarł Andrzej Bieniasz, lider zespołu Püdelsi. Od wielu miesięcy zmagał się z chłoniakiem

Andrzej Bieniasz, lider zespołu Püdelsi, nie żyje. Wiadomość o śmierci muzyka grupa przekazała w środę na swoich profilach w mediach społecznościowych. Artysta zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 66 lat.

 Andrzej Bieniasz od wielu miesięcy walczył z rzadkim typem nowotworu - chłoniakiem z komórek płaszcza. Po nawrocie choroby w listopadzie zeszłego roku została zawiązana zbiórka internetowa na pokrycie kosztów jego terapii lekiem Ibrutynib, który nie jest refundowany.

 

BLISKO CZTERY DEKADY NA SCENIE

Püdelsi powstali w 1985 roku, jako kontynuatorzy grupy Düpą, której lider, Piotr Marek, popełnił samobójstwo. Podstawowy skład zespołu stanowili muzycy związani z tym zespołem pod kierownictwem Andrzeja "Püdla" Bieniasza.

Pierwszą płytą zespołu była "Bella Pupa" z 1988 roku nagrana we współpracy z Korą Jackowską. Kora zaśpiewała większość utworów, tylko w dwóch wokalistą był Maciek Maleńczuk. Muzycy rozczarowani słabym przyjęciem ich płyty zawiesili działalność aż do 1996 roku. Po przerwie grupa wydała trzy płyty: "Viribus Untis", "Narodziny Zbigniewa" i "Psychopop". Po tym albumie po raz kolejny zespół zawiesił działalność w 2000 roku.

Püdelsi na listy przebojów wrócili w 2003 roku albumem "Wolność słowa". Krążek zdobył status Złotej Płyty. W kolejnych latach ukazały się "Zen" i "Madame Castro".

 

PAP/am