Kultura
mat. pras. (fot. Wikimedia Commons/zamek.malbork.pl)

sobota,

16 stycznia 2021

08:37

Zwiedzaj Powiśle śladem plebiscytu z 1920 r. Pomoże w tym specjalna aplikacja

Turystyczną lekcję historii proponuje Muzeum Zamkowe w Malborku. Uruchomiło aplikację "Szlak Powiśle 1920", która pozwala na zwiedzanie Powiśla, czyli terenu na wschód od dolnej Wisły. - Użytkownicy poznają miejsca związane z plebiscytem z 1920 roku i Polaków, którzy zabiegali, aby ten teren został przyłączony do Polski - mówi prof. Janusz Trupinda, dyrektor malborskiego muzeum.
Użytkownicy mogą skorzystać z trzech szlaków: dwóch pieszych i jednego rowerowego. Opisano historię każdego obiektu i przedstawiono znaczenie dla działalności powiślańskich Polaków w okresie plebiscytowym. Są zdjęcia budynków i osób. Z czasem aplikacja będzie rozwijana o kolejne elementy.

Do I rozbioru Polski w 1772 r. Powiśle było częścią Prus Królewskich. Po I wojnie światowej zdecydowano, że mieszkańcy w plebiscycie opowiedzą się za pozostaniem terenu w Niemczech lub za przyłączeniem go do Polski. Niestety, polscy patrioci nie zdołali przekonać innych mieszkańców. To właśnie ich wysiłek i cenę jaką za niego zapłacili możemy poznać dzięki aplikacji.

Muzeum Zamkowe w Malborku zarządza także zamkami w Kwidzynie i Sztumie. W tych warowniach odbyła się w ubiegłym roku wystawa "O Niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 roku na Powiślu". Posłuchaj rozmowy Marzeny Bakowskiej z prof. Januszem Trupindą o aplikacji "Szlak Powiśle 1920".