Kultura
Obraz namalował w 1836 r. Marcin Jabłoński do kościoła Bożego Ciała we Lwowie (Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska)

czwartek,

14 stycznia 2021

21:05

Koniec konserwacji obrazu św. Wincentego. Uwieczniony na nim kaznodzieja pomógł mieszkańcom Neapolu w epidemii [POSŁUCHAJ]

W czasie pandemii cholery w XIX wieku został namalowany. W czasie koronawirusa został poddany konserwacji. Zakończyły się trwające pół roku prace przy obrazie św. Wincentego z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku.

- Wincenty Ferreriusz (1350–1419) był jednym z najbardziej znanych średniowiecznych kaznodziejów, który 200 lat temu znów stał się popularny - mówi przeor gdańskich dominikanów ojciec Michał Osek. - Mieszkańcy Neapolu, którym doskwierała epidemia powierzyli się opiece św. Wincentego. Kiedy choroba zakończyła się, przypisywano ten fakt jego orędownictwu. Słysząc tą opowieść wielu ludzi w XIX wieku znów się do niego odwoływało - przypomniał.

Obraz namalował w 1836 r. Marcin Jabłoński do kościoła Bożego Ciała we Lwowie. - W tym czasie w mieście wiele osób umierało z powodu cholery. Zapewne mieszkańcy Lwowa chcieli prosić tego świętego o pomoc - powiedziała dr Iwona Janicka z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

wincenty 140121 srod

(Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska)

 

Prace konserwatorskie trwały pół roku. Obraz będzie wisiał w zakrystii św. Mikołaja. Obecnie jest prowadzona renowacja w tym miejscu.

Posłuchaj fragmentu audycji Tygiel kulturalny:

 

 

Marzena Bakowska/pb