Kultura
"Krzyżaków" będzie można zobaczyć na Facebooku oraz na portalu YouTube (Fot. Teatr Miniatura w Gdańsku)

czwartek,

17 grudnia 2020

16:56

Zobacz "Krzyżaków" w malborskim zamku. Premiera spektaklu w piątek online

18 grudnia odbędzie się premiera spektaklu "Krzyżacy", który zrealizowano w malborskim zamku. Nagrane przedstawienie, które jest pokazywane w Teatrze Miniatura w Gdańsku. - Pracę nad spektaklem w 2016 roku zaczęliśmy od odwiedzenia Malborka z aktorami grającymi w spektaklu i to jest cudowne zamknięcie koła, że po takim czasie, po latach, wracamy - powiedział reżyser spektaklu Jakub Roszkowski.
"Krzyżacy" to przedstawienie doceniane przez krytyków i jury różnych konkursów, między innymi "za odnalezienie w klasyce współczesnych kontekstów, za bliskich naszym czasom bohaterów, a przede wszystkim za siłę ostatniej sceny". Cytowane słowa to uzasadnienie Nagrody VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela.

Twórcy spektaklu mogli nagrać go w malborskim zamku dzięki programowi Teatr Polska, który umożliwia przenoszenie spektakli w przestrzenie dla nich nietypowe, zbliżając teatr do widza.

NOWY WYMIAR NAGRADZANEGO PRZEDSTAWIENIA

- Dzięki zaproszeniu Muzeum Zamkowego w Malborku mogliśmy zrealizować nagranie w naturalnej przestrzeni warowni - w Wielkim Refektarzu, na dziedzińcu i w kościele Najświętszej Maryi Panny - powiedział Radiu Gdańsk dyrektor teatru Michał Derlatka.

- Mogliśmy poczuć magię tego miejsca - dodał Wojciech Stachura grający Zbyszka z Bogdańca. - Wpłynęło to na naszą grę aktorską, ale myślę, że wpłynie także na odbiór spektaklu przez widzów - tłumaczył.

GLINIANE LALKI W MONUMENTALNYM WNĘTRZU

Powieść Henryka Sienkiewicza po raz pierwszy została pokazana jako przedstawienie lalkowe. - Nasze małe gliniane lalki w tym przesyconym historią monumentalnym wnętrzu – to robi duże wrażenie – powiedział reżyser Jakub Roszkowski.

Zdaniem dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku dr. hab. Janusza Trupindy przedstawienie wydobywa uniwersalne treści w powieści, ważne z punktu widzenia współczesnego człowieka. Przyznaje, że nagranie go w muzeum pozwala otworzyć nowe drzwi do percepcji utworu.

ZOBACZ BEZPŁATNIE W INTERNECIE

Premiera nagranych na zamku "Krzyżaków" 18 grudnia o 20:00 na profilach facebookowych Teatru Miniatura, Muzeum Zamkowego w Malborku i programu Teatr Polska. Godzinę później "Krzyżaków" będzie można zobaczyć na kanale YouTube Teatru Miniatura. Dostęp jest bezpłatny.
 
Marzena Bakowska/pb