Kultura
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

sobota,

12 grudnia 2020

17:11

Symbol niestrudzonej walki o wolność i godność. Odbyło się prapremierowe wykonanie "Grudniowego Trenu" [ZDJĘCIA]

Uroczysty koncert ku czci ofiar Grudnia '70 odbył się w sobotę w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, gdzie przechowywane są drzwi, na których stoczniowcy nieśli zamordowanego Zbyszka Godlewskiego. Była to prapremiera "Grudniowego Trenu na orkiestrę smyczkową" w wykonaniu Chopin University Chamber Orchestra pod batutą kompozytora Rafała Janiaka.


Prapremierowe wykonanie utworu "Grudniowy Tren na orkiestrę smyczkową" w wykonaniu Chopin University Chamber Orchestra pod batutą Rafała Janiaka odbyło się bez udziału publiczności. Koncert został jednak zarejestrowany audiowizualnie i zostanie opublikowany na stronach Instytutu Pamięci narodowej.

"LUDZKIE PRZEŻYCIA W TRZECH NASTĘPUJĄCYCH PO SOBIE CZĘŚCIACH"

Rafał Janiak jest kompozytorem dyrygentem i pedagogiem, dziekanem wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Aby skomponować muzyczne epitafium Ofiar Grudnia ’70, sięgnął do źródeł historycznych:

- Jednym z najbardziej poruszających zdarzeń tamtych dni są bratobójcze strzały o świcie do stoczniowców, zwykłych ludzi pracy, których podstawowe potrzeby życiowe były obojętne dygnitarzom partyjnym. Czwartkowa gdyńska hekatomba jest swoistym symbolem niestrudzonej walki o wolność i godność - przekonuje dyrygent Rafał Janiak. - W mojej kompozycji na orkiestrę smyczkową również symbolicznie nakreślone zostają ludzkie przeżycia w trzech po sobie następujących częściach: Zimna, głodna, morska noc; Nagły, krwawy, blady świt; Milcząca, grobowa cisza.

 
ZAGRAŁ SAM KLAUDIUSZ BARAN, REKTOR UNIWERSYTETU MUZYCZNEGO FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE

W koncercie udział wziął wybitny akordeonista Klaudiusz Baran, od 2016 rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

- Zagrałem w dwóch utworach, jeden z nich to kompozycja nieco starsza łódzkiego kompozytora Bronisława Kazimierza Przybylskiego "Concerto classico". Wydaje mi się, że ten utwór bardzo wpasowuje się charakterem w idee koncertu upamiętniającego wydarzenia grudniowe. Druga kompozycja jest kompozycją bardzo świeżą napisaną w roku 2020, prawykonaną pod koniec lutego z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. To "Chamber Concerto" Mikołaja Majkusiaka, bardzo energetyczna kompozycja, oddająca ducha tego czasu i tej rocznicy – mówi Klaudiusz Baran.


"GRAJĄC, TRZEBA BYŁO ZMIERZYĆ SIĘ Z HISTORIĄ, KTÓRA SIĘ TU WYDARZYŁA"


Rektor przyznał, że występ w miejscu naznaczonym historią, jakim jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, jest przeżyciem pełnym emocji:

- Jest to pewien bagaż, z którym trzeba się zmierzyć. Zmierzyć z historią, która się tu wydarzyła. To hołd dla ofiar tamtego czasu. Przede wszystkim ważna jest pamięć, abyśmy zachowali wspomnienie o tym, co się tu wydarzyło i jaki to miało wpływ na nas i późniejsze losy Polski.


Podobne odczucia miał Dobromir Lesiak, skrzypek: - Repertuar bardzo podkreślał nastrój miejsca i wagę historyczną wydarzenia. Po wysłuchaniu przemowy dotyczącej tamtych trudnych wydarzeń, grało się już zupełnie inaczej. Osobiście bardzo bym chciał, by koncert odbył się przed publicznością. Mieliśmy jednak świadomość, że powstaje nagranie, zatem ja osobiście starałem sobie zapewnić wyobrażenie słuchaczy. Dla mnie szczególnym utworem była "Elegia" Mikołaja Góreckiego.


UROCZYSTY KONCERT W RADIU GDAŃSK JUŻ W NIEDZIELĘ

 

W niedzielę o godzinie 16 w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna odbędzie się drugi uroczysty koncert. Występy są ściśle powiązane z promocją płyty "#Pamięć. Grudzień '70" - to artystyczne wydarzenie w Radiu Gdańsk, przygotowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej dla uczczenia pamięci ofiar w 50. rocznicę zbrodni.

 

Po koncercie zaprezentowane zostaną fragmenty płyty "#Pamięć. Grudzień ’70". Wśród wielu materiałów zobaczyć będzie można m.in. dokumenty i reportaże oparte na wspomnieniach świadków, opracowane w 50. rocznicę zbrodni.

Światowa premiera "Grudniowego Trenu" w 50. rocznicę Grudnia '70 odbyła się z inicjatywy prezesa Radia Gdańsk, Adama Chmieleckiego oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Organizatorami koncertu i promocji płyty "#Pamięć. Grudzień '70" są Radio Gdańsk i Instytut Pamięci Narodowej. Mecenasami wydarzenia są LOTOS oraz Energa Grupa Orlen.

Całość będzie transmitowana na antenie Radia Gdańsk i kanale IPNtv na You Tube.

50. rocznica Grudnia '70 to dla Radia Gdańsk niezwykła data. Minęło pół wieku od masakry, która zmieniła bieg historii i wpłynęła na kształtowanie się Polski, którą znamy. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne inicjatywy, którymi uczcimy tę rocznicę, nie tylko postrzegając ją jako symbol ludzkiej tragedii, ale także przedstawiając heroiczną postawę uczestników tamtych wydarzeń. Więcej na temat wydarzeń >>> TUTAJ.

ako/puch


Zobacz Galerię