Kultura
(Fot. Materiały prasowe)

wtorek,

08 grudnia 2020

08:42

"Zmieniło się wszystko". Biblioteka Morenowa zaprasza czytelników po remoncie

Od 8 grudnia czytelnicy mogą odwiedzać wyremontowaną Bibliotekę Morenową. Ta filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przeszła pierwszą od 30 lat gruntowną modernizację. - Zmieniło się wszystko. Mamy bibliotekę na miarę XXI wieku - mówi kierowniczka placówki Joanna Wachowicz.

Pomalowano ściany, wymieniono meble i wyposażenie. Prace w Bibliotece Morenowej trwały cztery miesiące. Kosztowały ok. pół miliona złotych. Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński podkreślił, że podczas remontu okazało się, że musi zostać wymieniona instalacja centralnego ogrzewania, a to wpłynęło na wzrost kosztów.

- Średnio placówkę odwiedza 100-120 osób dziennie. Są to głównie okoliczni mieszkańcy, ale przyjeżdżają także osoby z innych dzielnic, którzy zamawiają książki online - powiedziała Joanna Wachowicz. Natomiast Jarosław Zalesiński ma nadzieję, że wkrótce wielu czytelników odwiedzi filię na Morenie. Podkreśla, że po drugim otwarciu bibliotek w czasie pandemii wzrosła liczba czytelników.


BIBLIOTEKI WCIĄŻ OTWARTE
 

Biblioteki są obecnie jedynymi instytucjami kultury, które przyjmują swoich odbiorców. Ze względu na pandemię do 27 grudnia będą zamknięte teatry, kina, galerie i filharmonie.

Więcej o działalności bibliotek w pandemii powiemy w audycji "Tygiel Kulturalny" w czwartek, 10 grudnia, o godz. 21:30.

Marzena Bakowska/mk