Kultura
(Fot. materiały prasowe)

poniedziałek,

07 grudnia 2020

10:09

Gdyński chór z dwiema nagrodami w prestiżowym, międzynarodowym konkursie. "Radość z sukcesu jest bezgraniczna"

Złoty medal w kategorii Pop & Jazz i nagroda specjalna za najlepszą artystyczną wizualizację dla Chóru "Razzle Dazzle" z Gdyni na 2nd World Virtual Choir Festival w Bandung w Indonezji. Chór wystąpił w utworze "Barbar' Ann" grupy The Beach Boys jako jeden z 62 zespołów z całego świata i jedyny chór z Polski. To znaczący sukces o zasięgu międzynarodowym. 

"Razzle Dazzle" w formie wirtualnego chóru zaśpiewał utwór w aranżacji na czterogłos i solo. Muzycznej warstwie towarzyszą animacje oraz niecodzienny widok - muzycy wykonują swoje partie... na leżąco, jak plażowicze. Zespół, w utworze przypominającym beztroskie wakacyjne chwile, daje chwilę wytchnienia i nadzieję na lepsze jutro.

Nagranie zostało docenione przez międzynarodowe jury i światową społeczność chóralną, otrzymując dwie nagrody - złoty medal w kategorii Pop & Jazz z 83,40 punktami oraz nagrodę specjalną za "Best Artistic Visualization". - The video’s idea is just great, particularly to set each singer’s face on an old television. Listening to a Rock'n roll music is always entertaining (Pomysł na wideo jest po prostu świetny, szczególnie przedstawienie twarzy każdego chórzysty na starym telewizorze. Słuchanie rock'n'rolla zawsze dostarcza rozrywki) - przyznał jeden z jurorów 2nd World Virtual Choir Festival.

Wielokrotnie powtarzano w komentarzach pod wideo i podczas prezentacji konkursowej, że teledysk jest wyjątkowy, zaskakujący i daje odbiorcom ogromną radość.

LUZ I DYSTANS

"Barbar' Ann" w wykonaniu "Razzle Dazzle" Choir wyróżnia się stylizacją video na lata 60. oraz silnym akcentem lokalnym - akcja rozpoczyna się na gdyńskiej plaży. Zainspirowani luzem i dystansem zespołu The Beach Boys - najpopularniejszego boysbandu w USA, królami muzyki surferskiej - członkowie zespołu zdecydowali się na kilka nietypowych zabiegów. Widzów zaskoczy fakt, że chór nie nagrywał swoich partii na siedząco czy stojąco przed komputerem. Aby wyróżnić się spośród kilkudziesięciu propozycji teledysków, nadesłanych na konkurs w Indonezji, chórzyści wykonali utwór, leżąc na ręcznikach jak plażowicze.

Część ujęć zrealizowana jest w telewizorach - to forma, mająca przewrotnie nawiązywać do zdalnej formy wykonywania wszelkich aktywności w dobie pandemii. Zdalnie spotykamy się z rodziną, zdalnie zwiedzamy muzea, zdalnie pracujemy i zdalnie też plażujemy.
 

- Nagrody na festiwalu niezmiernie cieszą, szczególnie w trudnym czasie pandemii, stanowiąc dla nas motywację i potwierdzając sens zmagań chóralnej pracy online - mówi Zuzanna Popiołkiewicz, dyrygent chóru.

- Mimo lockdownu nie przerwaliśmy naszej działalności nawet na chwilę, aby utrzymać zainteresowanie członków chóru i odbiorców. Cały czas odbywamy lekcje online i grupowe rozśpiewania na platformie ZOOM. Nagranie utworu "Barbar' Ann" i wzięcie udziału w światowym festiwalu to zwieńczenie kolejnego już trudnego sezonu artystycznego. Wszystkie nasze plany koncertowe i festiwalowe musieliśmy odłożyć na lepsze czasy, więc WVCF2 w Indonezji stał się dla nas ogromną pociechą i wielką przygodą. Radość z sukcesu i aż dwóch wyróżnień jest bezgraniczna, to wzmacnia zespół i dodaje skrzydeł - dodaje.

OGROMNE WYZWANIE
 
Za postprodukcję, specjalnie stworzoną na potrzeby projektu animację i montaż wideo odpowiedzialny był Rafał Pankowski (architekt, bas w Chórze "Razzle Dazzle") i to zwłaszcza jego praca została wyróżniona nagrodą specjalną na WVCF2.
Realizator nagrania Mikołaj Wasilewski (reżyser dźwięku, tenor w Chórze "Razzle Dazzle") w procesie postprodukcji postawił na naturalne brzmienie chórzystów. Szczególnym wyzwaniem dla chórzystów było zaśpiewanie swojej partii na leżąco. A jednak istnieje wiele wokalistek jazzowych jak np. Stina Nordenstam, które właśnie tak nagrywały całe płyty.

Teledysk "Barbar' Ann" został dofinansowany przez Miasto Gdynia.

Chór "Razzle Dazzle" powstał w 2018 roku w Gdyni. Skupia 30 członków zespołu, między 20 a 45 rokiem życia. W trakcie swojego 2 letniego istnienia zaśpiewał ponad 50 koncertów w najważniejszych ośrodkach kultury w Trójmieście dla ponad 3.000 osób. Chór działa pod skrzydłami Fundacji "Śpiewaj!" powstałej w 2019 roku. Organizacja wspiera rozwój kultury i edukacji muzycznej w szczególności w zakresie sztuki chóralnej.
 
oprac. mk