Kultura
Tak będą wyglądali Kajko i Kokosz w zapowiadanym na przyszły rok serialu animowanym (graf. mat. prasowe Netflix)

niedziela,

06 grudnia 2020

14:45

Serial animowany na podstawie kultowych komiksów o Kajku i Kokoszu trafi na platformę Netflix

Serial animowany o Kajku i Kokoszu, nad którym prace trwają od ponad dwóch lat, będzie miał swoją premierę w 2021 roku na Netfliksie. Platforma streamingowa ogłosiła, że ekranizacja komiksów sopockiego twórcy Janusza Christy to pierwsza polska oryginalna seria animowana w jej ofercie i będą ją mogli zobaczyć widzowie na całym świecie.- Ten wybór był dla nas oczywisty. "Kajko i Kokosz" to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości - powiedział Łukasz Kłuskiewicz, który jest odpowiedzialny w Netfliksie za pozyskiwanie treści w regionie Europy Środkowej.

Prace nad animacją trwają od 2018 roku. Słowiańscy woje Kajko i Kokosz, którzy na co dzień służą kasztelanowi Mirmiłowi, zaopiekują się wyklutym z jaja smokiem Milusiem. Będą także musieli zmierzyć się z podstępnymi atakami i fortelami Zbójcerzy pod wodzą Krwawego Hegemona. Każdy z kilkunastu odcinków serialu będzie opowiadał odrębną historię.

W realizację produkcji zaangażowani są znani polscy twórcy komiksowi. Reżyserami poszczególnych odcinków są m.in. Michał "Śledziu" Śledziński, twórca "Osiedla Swoboda" i "Na szybko spisane", oraz Tomasz Leśniak, rysownik popularnych serii "Jeż Jerzy" oraz "Tymek i Mistrz". Scenariusze to dzieło Macieja Kura, który jest jednym z autorów kontynuacji komiksowych przygód "Kajka i Kokosza", a także Rafała Skarżyckiego - scenarzysty serii "Jeż Jerzy" oraz "Tymek i Mistrz". Za projekt postaci odpowiedzialny jest Sławomir Kiełbus, którego sam Janusz Christa mianował swoim następcą.

- Przy pracy nad komiksem, jak i przy projektowaniu postaci do serialu nadrzędnym celem jest dla mnie zawsze odzwierciedlenie ducha twórczości Christy. Chyba nie jest to dla mnie trudne, bo przesiąkłem tym duchem już w dzieciństwie. Wychowałem się na tych komiksach - przyznaje Kiełbus.

Pomysłodawczynią i producentką wykonawczą serialu jest Ewelina Gordziejuk ze studia animacji EGoFILM. Premiera "Kajka i Kokosza" zaplanowana jest na platformie Netflix na 2021 rok.

 

Artur Maszota