Kultura
(Fot. Słowiańska Dusza)

środa,

02 grudnia 2020

18:03

"Muzyczna Wędrówka" za głosem Słowiańskiej Duszy. W sobotę w naszym studiu wystąpią artyści z Polski, Ukrainy i Białorusi

Słowiańska Dusza to zespół, którego członkowie pochodzą z Polski, Ukrainy i Białorusi. Połączyła ich miłość do muzyki. Każdy miał też ambicje wniesienia swojego genu słowiańskości.

Z towarzyszeniem fortepianu, skrzypiec, akordeonu, kontrabasu i perkusji śpiewają piosenki folkowe oparte na tradycyjnych pieśniach ludowych - polskich, ukraińskich, rosyjskich i białoruskich. W repertuarze są także ballady bardów rosyjskich: Władimira Wysockiego, Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej oraz szlagiery z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa m.in. Mariana Hemara, Henryka Warsa i Andrzeja Własta. Całość dopełniają własne kompozycje.

Koncert z cyklu "Muzyczne Wędrówki Łosia i Basiora" będzie transmitowany na naszej antenie i radiowym profilu na Facebooku w sobotę, 5 grudnia, o godzinie 20:00

KRYSTYNA GEDZIK (wokal, fortepian)

Absolwentka Wydziału Wokalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wykształcenie klasyczne zdobyła na Białorusi i z folkloru tego regionu czerpie inspiracje muzyczne. Wydała debiutancką płytę "Krystyna Gedzik Folk Inspirations". Jest laureatką konkursu Swingujący Kruk oraz finalistka Festiwali Hot Jazz Spring. Białorusinka o ukraińskich korzeniach.

ADA MAJDZIŃSKA (wokal)

Od lat związana wokalnie z trójmiejskimi zespołami. Jej głos charakteryzuje się pełnym brzmieniem o głębokiej barwie. Jest profesorem na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2015 roku współkoordynuje WL4 Przestrzeń Sztuki, niezależną społeczność artystyczną.

BASIA SKARŻYŃSKA (wokal, menedżer zespołu)

Współtwórczyni programu "Od przedszkola do Opola" dla TVP. Z wykształcenia skandynawistka. Zamiłowanie do śpiewania odnalazła i realizuje w Słowiańskiej Duszy.

GALA AUDZEYENKA (wokal)

Absolwentka Szkoły Muzycznej w Brześciu. Pochodzi z Białorusi. Z zawodu lekarka okulistka. Jej wrażliwość muzyczna i pasja śpiewania skłoniły ją do wstąpienia w szeregi zespołu.

MARIANA MYSLITSKA (skrzypce)

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec. Współpracowała z Orkiestrą Tutta Forza, Orkiestrą Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juwenilia oraz Cappellą Gedanensis. Występowała z Nigelem Kennedym oraz Adamem Makowiczem. Jest Ukrainką o huculskich korzeniach.

ADAM PACHLA (kontrabas, bas)

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie kontrabasu Wydziału Instrumentalnego oraz kontrabasu jazzowego na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Współpracował z Filharmonią Sudecką, Filharmonią Sinfonia Baltica, Tutta Forza, Capellą Gedanensis, Operą Bałtycką, Filharmonią Bałtycką oraz Sinfoniettą Consonus.

ŁUKASZ ŚWIERKOSZ (perkusja)

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w Klasie Perkusji Wydziału Instrumentalnego. Współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką i Operą Bałtycką. Zajmuje się edukacją muzyczną. Krakus z urodzenia, gdańszczanin z wyboru.

LESZEK MUCHOWIECKI (akordeon)

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracował ze sceną teatralną Centrum Kultury w Gdyni w projektach Recital Café Piosenka francuska oraz Piosenka żydowska, a także Teatrem Wybrzeże w Gdańsku w spektaklach Fado i Fatum. Autor wielu projektów i opracowań muzycznych.

 

Włodzimierz Machnikowski