Kultura
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

04 grudnia 2020

21:05

Porywające wersje przebojów Arethy Franklin. Joanna Knitter Blues & Folk Connection wystąpili w Radiu Gdańsk

Joanna Knitter Blues & Folk Connection zagrali w piątek 4 grudnia w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna. Zespół promował swoją najnowszą płytę z bluesowymi wersjami przebojów Arethy Franklin.


- O Jezu, jak cicho - powiedziała ze śmiechem po pierwszym utworze Joanna Knitter. Przypomnijmy, z powodu pandemii koncert odbywał się bez udziału publiczności.

- Drodzy przyjaciele, ciężko nam z tym, że was tutaj nie ma, ale będziemy sobie wyobrażać, że tutaj siedzicie i reagujecie na naszą muzykę - dodała artystka. A było na co reagować.

NIESPODZIANKI

Oprócz największych przebojów Królowej soulu można było usłyszeć m.in. utwór I Never Loved a Man (The Way I Love You), od którego zaczęła się wielka kariera wokalistki po przejściu do wytwórni Atlantic Records. Z ciekawostek nie zabrakło także piosenki The Weight, którą jako pierwsza nagrała grupa The Band. Niedługo później swoje podejście do niej, na albumie This Girl’s in Love with You zaproponowała również Aretha Frankin.

POMYSŁ SPRZED LAT

Projekt "Aretha" powstał w głowie Joanny Knitter na długo przed śmiercią Arethy Franklin, ale jak to zwykle bywa, nie było łatwo wprowadzić go w życie. W końcu jednak się udało i dzięki pomocy muzyków z Blues & Folk Connection mogliśmy posłuchać w nowych wersjach takich przebojów Królowej Soulu, jak "Respect", "Chain of fools" czy "Natural woman".

Grający na gitarze Krzysztof Paul sprawił, że piosenki zyskały blues-rockowy pazur, a dzięki organom Hammonda, za którymi zasiadał Artur Jurek, zachowały gospelowy sznyt. Całość w cuglach trzymałą sekcja rytmiczna w postaci Adama Żuchowskiego i Piotra Góry, a nad muzyką królował głos gdańskiej wokalistki Joanny Knitter.

 

aretha

 

am


Zobacz Galerię