Kultura
Gdańskie teatry przygotowały dla widzów wydarzenia online (fot. Opera Bałtycka)

czwartek,

26 listopada 2020

12:52

Aktorzy grają na żywo, widzowie ich oglądają w domu. Internetowe transmisje z gdańskich teatrów

Gdańskie teatry nie poddają się pandemii koronawirusa. Odpowiadając na zamknięcie ośrodków kultury do 27 grudnia 2020 roku, przygotowały transmisje spektakli na żywo w sieci internetowej. Mają je w repertuarze Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże i Teatr Szekspirowski. Niektóre przedstawienia można zobaczyć bezpłatnie.FESTIWAL SZEKSPIROWSKI, CZYLI SHAKESTREAM

Podczas 24. Festiwalu Szekspirowskiego część spektakli już zaprezentowano w formie transmisji. W Gdańsku zagrali m.in aktorzy Teatru Żydowskiego z Warszawy. Zaprezentowali we wtorek spektakl "Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy".

- Inaczej się gra z publicznością, ale nie mogę powiedzieć, że mi się w ten sposób gra gorzej - mówił Radiu Gdańsku Jerzy Walczak, który zagrał Ariela. Natomiast Henryk Rajfer, który kreował postać Prospera, dodał, że live streaming to wielka mobilizacja dla aktorów. - To jest jakby teatr telewizji na żywo. Nie można się pomylić, bo się tego nie cofnie. Jest więc spięcie, ale pozytywne. Czułem, że przez te kamery państwo nas oglądają, choć lepiej się gra do widza. W końcu teatr jest po to, żeby byli z nami widzowie - wyjaśnił Henryk Rajfer.

Festiwal Szekspirowski potrwa do soboty, 28 listopada. Do tego czasu odbędą się jeszcze trzy streamingi spektakli. 26 listopada można zobaczyć na żywo "Epitafium Błazna", dzień później "Burzę", a ostatniego dnia przeglądu pokazany w ten sposób zostanie "Król Lear". Szczegóły można znaleźć na www.vod.teatrszekspirowski.pl.

TEATR WYBRZEŻE

Teatr Wybrzeże transmituje swoje spektakle w ramach festiwali, w których bierze udział. 26 listopada o godz. 19:00 ze Sceny Malarnia zaprezentowany zostanie na żywo spektakl "Intymne życie Jarosława". Przedstawienie bierze udział w 19. edycji Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (szczegóły na vod.teatrpolski.pl). Natomiast 5 grudnia "Fedra" weźmie udział w 40. jubileuszowej edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych. Przedstawienie ma być transmitowane prosto ze Sceny Kameralnej w Sopocie. Spektakl będzie można obejrzeć za pośrednictwem strony www.warszawskie.org.

 

 

Dziadek do orzechow

Jednym ze spektakli, które będzie można zobaczyć w Operze Bałtyckiej, będzie balet "Dziadek do orzechów" (fot. Opera Bałtycka)

 

OPERA BAŁTYCKA

- Zmodyfikowaliśmy repertuar tak, aby był dostępny dla wszystkich i jednocześnie zgodny z najnowszymi obostrzeniami - w związku z tym cały grudzień gramy, ale online! - czytamy w komunikacie przysłanym przez Operę Bałtycką. Zaprezentowane zostaną zarówno spektakle rejestrowane na żywo, jak i te przygotowane i nagrane wcześniej.

Instytucja zorganizuje live streaming sześć razy. Pokaże w ten sposób: "Poławiaczy pereł" 5 i 6 grudnia, "Dziadka do orzechów" 18, 19 i 20 grudnia oraz koncert z cyklu "Wtorki na fali" 15 grudnia. Jednocześnie gdańska opera ma nadzieję, że Koncert Sylwestrowy 31 grudnia zagra również dla publiczności obecnej w Operze Bałtyckiej.

Większość trójmiejskich teatrów proponuje oglądanie przedstawień, które zostały nagrane. W ten sposób odbyła się w Teatrze Miniatura w Gdańsku 25 listopada premiera spektaklu "Beton" na podstawie powieści "Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej w adaptacji i reżyserii Michała Derlatki. Natomiast live streaming zaplanowano w czasie zbliżającego się weekendu. Wtedy będzie można uczestniczyć w wydarzeniu "Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych".

Posłuchaj materiału Marzeny Bakowskiej o prezentacji w czasie pandemii spektaklu "Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy"Marzena Bakowska/am