Kultura
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

środa,

11 listopada 2020

17:00

Tęsknota, nadzieja, radość z upragnionej wolności. Koncert "W Hołdzie Niepodległości" w kościele św. Brygidy i naszej antenie

Wyjątkowy koncert "W Hołdzie Niepodległości" odbył się 11 listopada o 16:00 w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku. Wydarzenie transmitowane było na żywo w TVP3 Gdańsk oraz na profilu facebookowym Muzeum II Wojny Światowej. Retransmisja na antenie Radia Gdańsk zaczęła się po 21:00.


Organizatorami koncertu, którym uczcimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, są Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, biuro programu "Niepodległa” oraz parafia pw. św. Brygidy w Gdańsku. 


WIELKIE UTWORY W WYKONANIU WIEKICH ARTYSTÓW

Podczas wydarzenia artyści poprzez muzykę, słowo i obraz ukazali tęsknotę za niepodległością, nadzieję na jej odzyskanie oraz radość z upragnionej wolności, widziane z perspektywy wybitnych Polaków, tworzących w czasie zaborów. Przypomniane zostały utwory Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, a także Ignacego Paderewskiego. Nie zabrakło również znanych pieśni patriotycznych w nowych, unikalnych aranżacjach.

- To koncert w hołdzie niepodległości, a więc jest to refleksja nad drogą Polski do niepodległości, ale też i radość z powodu jej odzyskania w 1918 roku. Wszystko osnute jest opowieścią literacką, poezją i udziałem chórów oraz solistów - wyliczał dyrektor II Wojny Światowej Karol Nawrocki.


Tego dnia na scenie wystąpią Halina Młynkova, Zofia Tartas, Chór Music Everywhere, Chór Kameralny Discantus, Sea Orchestra, dyrygent Sabrina Stachel, Małe TGD, Ewa Sarwińska-Kowalczyk - fortepian, Adam Tański - organy, Arkadiuesz Krawiel - cymbały wileńskie.

Retransmisja na antenie Radia Gdańsk w środę 11 listopada po 21:00.

 

oprac. mk


Zobacz Galerię