Kultura
W czwartek organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poinformowali, że 45. odsłona imprezy odbędzie się online (Fot. KFP/Anna Rezulak)

czwartek,

05 listopada 2020

19:05

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych przenosi się do sieci. Produkcje obejrzymy w... wirtualnych salach kinowych

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się online - podali w czwartek organizatorzy imprezy. Jak podkreślili, "wszystko wskazuje na to, że z powodu nowych obostrzeń platforma internetowa będzie jedyną przestrzenią wydarzeń festiwalowych".


W czwartek organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poinformowali, że 45. odsłona imprezy odbędzie się online i wszystko wskazuje na to, że "platforma internetowa będzie jedyną przestrzenią wydarzeń festiwalowych". Na platformę trafią - jak czytamy - "wybrane filmy konkursowe oraz dodatkowe materiały multimedialne".

- Pokazy online filmów udostępnionych platformie festiwalowej będą się odbywać w wirtualnych salach kinowych zgodnie z ustalonym harmonogramem projekcji. Platforma festiwalowa umożliwi ponadto oglądanie konferencji prasowych z udziałem twórców, da też dostęp do wydarzeń towarzyszących: debat, spotkań, webinariów i innych. Wkrótce ogłoszony zostanie pełny program - napisano.

OGRANICZONE AKREDYTACJE

W komunikacie podano także, że "liczba akredytacji uprawniających do korzystania z platformy online będzie ograniczona".

 

- Ich sprzedaż rozpocznie się 15 listopada. Uroczystość wręczenia nagród w tym roku będzie mieć formę programu telewizyjnego wyemitowanego na antenie ogólnopolskiej TVP oraz na platformie festiwalowej - dodano.

Jak wyjaśnił dyrektor festiwalu Leszek Kopeć, szeroka publiczność nie będzie mogła obejrzeć w sieci wszystkich filmów z konkursu głównego z powodu ograniczeń licencyjnych.

- Niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej, zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji. My, jako organizatorzy festiwalu, nie dysponujemy prawami do filmów konkursowych - powiedział, cytowany w komunikacie.

FESTIWAL INNY OD POPRZEDNICH

Dyrektor artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz podkreślił, że "zarówno organizatorom, jak i branży filmowej bardzo zależy, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i inne nagrody, tak ważne dla polskich twórców i ich filmów".

- Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat. Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb. To samo dzieje się z festiwalem - zwrócił uwagę.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się 8 grudnia i potrwa do 12 grudnia.

 

PAP/ako