Kultura
Nz. budynek gdańskiego teatru (Fot. Gdański Teatr Szekspirowski)

poniedziałek,

02 listopada 2020

17:39

Festiwal Szekspirowski bez teatrów z Litwy i Japonii. "Pojawią się premierowe inscenizacje z Polski"

Podczas 24. Festiwalu Szekspirowskiego, który ma się odbyć w Gdańsku w dniach 20-28 listopada nie będzie spektakli z Litwy i Japonii - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz.

Rzeczniczka GTS wyjaśniła, że podczas tegorocznego festiwalu większość wydarzeń zaprezentowana zostanie w nowej formule, poprzez streaming na żywo z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz z rodzimych scen zaproszonych na festiwal teatrów, a także w formie nagrań.

- Są też zmiany w ogłoszonym wcześniej programie – nie zobaczymy spektakli z Litwy i Japonii, ale pojawią się najnowsze, premierowe inscenizacje dzieł szekspirowskich z Polski - dodała.

NIEPEWNE LOSY FESTIWALU W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ

Hajdysz zaznaczyła, że sytuacja związana z pandemią jest na tyle zmienna, że w każdym momencie mogą nastąpić zmiany w programie festiwalu spowodowane chorobą lub kwarantanną członków zespołów teatralnych.

- Mimo to, zarówno artyści, jak i organizatorzy, są zdeterminowani, by tegoroczny Festiwal Szekspirowski się odbył. Postanowili skorzystać z dostępnych nowoczesnych narzędzi i zaprezentować spektakle w formie mieszanej – z udziałem 25 proc. widzów w teatrze oraz poprzez streaming na żywo w internecie – a tam, gdzie nie będzie to możliwe - wyłącznie za pośrednictwem streamingu - nadmieniła.

Rzeczniczka GTS podkreśliła, że większość spektakli, które znalazły się w programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego zostanie zagrana na żywo w teatrze specjalnie dla widzów festiwalu. - Artyści zagrają na scenie – niezależnie, czy na widownię swojego teatru będą mogli zaprosić 25 proc. widzów, czy zagrać tylko do kamer, dla widzów zgromadzonych przed swoimi telewizorami, laptopami, tabletami, czy nawet smartfonami - objaśniła.

INAUGURACJA JUŻ 20 LISTOPADA

Festiwal zainaugurować ma 20 listopada premiera pierwszej własnej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – "Burzy” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Spektakl ten nie będzie streamowany ze względu na specyfikę sceny elżbietańskiej.

- Wszyscy chętni z pewnością zdążą go jednak zobaczyć, ponieważ znajdzie się w stałym repertuarze Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - zapewniła Hajdysz.

W programie głównego nurtu 24. Festiwalu Szekspirowskiego znalazły się też zupełnie nowe propozycje.

Zapowiadany wcześniej "Hamlet" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie zagrany zostanie na swojej rodzimej scenie i zaprezentowany poprzez streaming. Nowe pozycje w programie to: "Wyspa" z Teatru Pantomimy we Wrocławiu, grany w języku jidysz spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie pt. "Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy", a także "Burza" z TR Warszawa oraz "Król Lear" – koprodukcja Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu.

 

PAP/mm