Kultura
Hanna Pozorska podczas półfinału konkursu Młody Muzyk Roku 2020 (fot. TVP/J.Bogacz)

niedziela,

25 października 2020

21:21

Ma 16 lat i ogromny talent. Skrzypaczka z Gdańska w konkursie "Młody Muzyk Roku 2020"

16-letnia skrzypaczka z Gdańska finalistką konkursu "Młody Muzyk Roku 2020". Hanna Pozorska jest jedyną dziewczyną i najmłodszą uczestniczką finału. 8 listopada uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku wystąpi w finale, w którym zmierzy się z czterema innymi młodymi artystami. 

Ich występom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Pawła Kapuły. Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura. O ostatecznym wyniku może zadecydować publiczność. Oddając głos na Hanię można więc przyczynić się do zwycięstwa jedynej przedstawicielki Pomorza w tym konkursie.


DZIESIĘĆ LAT PRACY

- To jest nagroda za 10 lat pracy ze skrzypcami. Codziennie ćwiczę po kilka godzin - mówi 16-letnia Hanna Pozorska, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Jest jedyną reprezentantką Pomorza w konkursie "Młody Muzyk Roku 2020".

Sam udział w rywalizacji jest już dużym sukcesem gdańskiej skrzypaczki. - Zwróciło się do nas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Hania znana była z udziału w konkursach. W imieniu resortu Centrum Edukacji Artystycznej wytypowało 10 uczestników konkursu, w tym naszą uczennicę - podkreśla dyrektorka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku Aleksandra Wilde.

STRES I CIĘŻKA PRACA


Prof. Małgorzata Skorupa, która uczy Hannę Pozorską gry na skrzypcach, podkreśla, że nie ma roku, aby nie uczestniczyła ona w konkursach ogólnopolskich lub międzynarodowych. - Zawsze kończyło się to sukcesem, ale było okupione nie tylko ciężką pracą, ale też stresem - wyjaśnia.

Posłuchaj fragmentu audycji Marzeny Bakowskiej "Tygiel Kulturalny", w którym opowiadamy o Hani Pozorskiej:
 


Marzena Bakowska/mrud