Kultura
"Fidelio" po raz pierwszy zostanie zaprezentowany 20 listopada (Fot. Materiały prasowe)

środa,

14 października 2020

17:03

Zmiany w repertuarze Opery Bałtyckiej. "Fidelio" ponownie przełożony

Opera Bałtycka w Gdańsku kolejny raz przekłada premierę "Fidelia". Jednocześnie zmienia jesienny repertuar. Powodem jest sytuacja epidemiczna w kraju. Kilku pracowników choruje z powodu koronawirusa. Część zespołu jest na kwarantannie. To uniemożliwiło przygotowanie premiery trzeciego, a potem 23 października. "Fidelio" po raz pierwszy zostanie zaprezentowany 20 listopada.
Dyrektor instytucji Romuald Wicza-Pokojski podkreśla, że chce, aby wszyscy przeszli okres ochronnej kwarantanny i w pełni sił mogli wrócić do pracy. - Nasi artyści są dla nas niezwykle ważni, część z nich już wróciła do pracy, część niestety wciąż przebywa na kwarantannie, o wszystkich jednak nieustannie myślimy i nie możemy się doczekać pełnego wznowienia prób - mówi.

NOWY CYKL KONCERTOWY

Opera Bałtycka 20 października rozpocznie cykl kameralnych koncertów "Wtorki na fali". Członkowie orkiestry będą grać w foyer, gdzie można zachować reżim sanitarny. W 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem instytucja nawiązuje do polskiej myśli muzycznej dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterami koncertów będą kompozytorzy: Karol Szymanowski (20.10), Ludomir Różycki (3.11) i Grażyna Bacewicz (15.12).

ZMIANY W REPERTUARZE

- W związku z sytuacją, która panuje na terenie całego kraju, zmuszeni jesteśmy do modyfikacji naszego repertuaru. Planujemy grać jak najczęściej, ale także jak najbezpieczniej. Spektaklowe wieczory planujemy średnio co dwa tygodnie - mówi Anna Niwińska z Opery Bałtyckiej.

W związku z przełożeniem na 20 listopada premiery "Fidelia" Ludwiga van Beethovena, na 2021 rok przeniesiona zostanie urodzinowa gala. Z okazji 70-lecia gdańskiej opery jednego wieczoru zostaną pokazane trzy premiery - "Syn marnotrawny", "Judyta" i "Święto wiosny".

Bez zmiany, czyli 6-8 listopada, zaprezentowana zostanie opera "Thais". Natomiast spektakl "Poławiacze pereł" będzie można zobaczyć nie w listopadzie, ale 5 i 6 grudnia. W grudniu "Dziadek do orzechów" będzie pokazany rzadziej niż planowano, czyli 12 i 13 oraz od 17 do 20. Odbędzie się także Koncert sylwestrowy planowany na 31 grudnia.

Działania edukacyjne, które zostały wstrzymane do końca października kiedy wykryto koronawirusa u jednego z chórzystów, wracają do repertuaru od listopada. Znów więc będą zajęcia z cyklu "Opera na start", "Artetematy" i "B jak balet".

Marzena Bakowska/amo