Kultura
Ekspozycję można oglądać o dowolnej porze dnia i nocy – po zmroku instalacja jest podświetlana (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

wtorek,

06 października 2020

15:51

Nowa wystawa przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przypomni młodym o Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku

Znawców historii nie zaskoczy, ale młodsze pokolenie i osoby spoza Gdańska mogą się sporo dowiedzieć. Przed Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę "Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku". Prezentuje ona losy mniejszości polskiej, która od początku istnienia WMG starała się służyć Polsce i zachować własną tożsamość.- Chcemy przypominać o tych ludziach, którzy stanowili tak jakby kontynuację polskiej obecności w Gdańsku, nad Motławą, nad Bałtykiem. Wystawa ma przede wszystkim charakter edukacyjny – mówi profesor Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Ekspozycja składa się z siedmiu części. Można zobaczyć na mapie przybliżone granice WMG, kalendarium wydarzeń od jego powstania do wybuchu II wojny światowej, a także zdjęcia i relacje z wydarzeń jakimi żyli Polacy w WMG.

- Był to oczywiście sport, były różne organizacje społeczne, wokół których organizowali swoje aktywności, kultura, różne gospodarcze zajęcia, którymi się w tamtym czasie parali. Nie ominęliśmy religii, czyli elementu, wokół którego znajdowali wytchnienie. Opowiadamy też o antypolonizmie – mówi Wojciech Samól, koordynator wystawy.

RÓWNIEŻ PO ZMROKU

Ekspozycję można oglądać o dowolnej porze dnia i nocy – po zmroku instalacja jest podświetlana. Wystawa będzie czynna do początku marca 2021 roku.

Wolne Miasto Gdańsk w okresie międzywojennym (1920-1939) było miastem-państwem pod ochroną Ligii Narodów. Terytorium WMG zamieszkiwała głównie ludność niemiecka, Polacy stanowili - według różnych danych od 3 do 15 procent obywateli.

 

 

Aleksandra Nietopiel/ako