Kultura
Początek października w Gdyni upłynie pod znakiem literatury dziecięcej (fot. Pixabay)

piątek,

02 października 2020

14:23

Rajd po księgarniach i specjalna premiera. Gdynia organizuje festiwal literatury dziecięcej

Od 3 do 11 października w Gdyni odbędzie się festiwal literatury dziecięcej "Koci łapci". Dla najmłodszych gdynian przygotowano szereg atrakcji.

Festiwal rozpocznie się w sobotę 3 października od rajdu po gdyńskich księgarniach. Przedstawiciele programu Gdynia Rodzinna wspólnie z aktorem i artystą kabaretowym Szymonem Jachimkiem odwiedzą kilka z nich i zapytają o najnowsze i najlepsze książki dla dzieci. Wycieczka rozpocznie się w księgarni PolAnglo, następny punkt to Koga. Na trasie są jeszcze księgarnie Szymelka i Chimera. Potem uczestnicy zawitają do Muzeum Emigracji, skąd udadzą się do księgarni Vademecum, gdzie o godz. 14:00 odbędzie się spotkanie z Szymonem Jachimkiem, który opowie o kulisach powstania książki o "Klarze i Franku". Rajd zakończy wizyta w Bibliotece Śródmieście.

Przebieg całodniowego wydarzenia będzie można śledzić w internecie, na profilu Gdyni Rodzinnej na facebooku. Ci, którzy chcieliby opowiedzieć o swoich ulubionych książkach, mogą przyłączyć się do rajdu. Wystarczy przyjść do wybranej księgarni w czasie, gdy będzie tam Szymon Jachimek. Dokładna rozpiska godzin znajduje się na poniższej grafice.

 

Koci-lapci-grafika

Program rajdu po gdyńskich księgarniach (graf. UM Gdynia)

 

PREMIERA KSIĄŻECZKI O GÓRZE ŚW. MIKOŁAJA

Festiwalowi będzie towarzyszyć premiera książeczki pt. "Góra pełna przygód" autorstwa Szymona Jachimka z ilustracjami Klary Wicenty. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 4 października o godz. 12:00, na Górze św. Mikołaja, która jest też nazywana Świętą Górą. O historii tego miejsca opowie Michał Miegoń - znany gdyński przewodnik i pracownik Muzeum Miasta Gdyni, którego możemy słuchać na antenie Radia Gdańsk w audycji "Tajemnice Pomorza".

Od 4 do 11 października specjalne atrakcje dla najmłodszych przygotuje Muzeum Miasta Gdyni. Na dzieci będzie tam czekać ekspozycja pamiątek i znalezisk, które pochodzą z Góry Św. Mikołaja.

 

am