Kultura
Wernisaż wystawy "Odzyskane. Detale sopockich wnętrz" w Muzeum Sopotu Fot. Muzeum Sopotu

niedziela,

20 września 2020

15:47

Z sopockich śmietników trafiły do muzeum. To co wyrzucasz, to nie są "zwykłe rupiecie" [POSŁUCHAJ]

Nowa wystawa Muzeum Sopotu ma sprawić, że sopocianie zaczną inaczej patrzeć na stare elementy wnętrz swoich mieszkań i klatek schodowych. Rzeczy, które trafiają na śmietnik mają wartość i świadczą o historii kurortu.
Elementy wnętrz starych sopockich willi i kamienic są podczas remontów mieszkań traktowane jak niepotrzebne rupiecie. Secesyjne klamki, kaloryfery, okucia okienne i stare naftowe lampy trafiają na śmietnik. Ludzie wyrzucają drzwi, nie wiedząc nawet, że zamalowane farbą przeszklenia to kunsztowne witraże. Miejska konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Sopotu stworzyły wystawę "Odzyskane. Detale z sopockich wnętrz". Zrobiły to, by uświadomić mieszkańcom historyczną, użytkową i materialną wartość przedmiotów, które bezpowrotnie tracą.


MIASTO-ZABYTEK

Układ urbanistyczno-krajobrazowy miasta Sopotu został wpisany do rejestru zabytków 12 lutego 1979 r. Wpisem został objęty niemal cały obszar miasta. Pozwoliło to ochronić wiele cennych elementów stanowiących wyposażenie sopockich domów i mieszkań. Wiele z nich można zobaczyć na wystawie.

Ochrona konserwatorska zabytkowych układów urbanistycznych oznacza ochronę prawną wszystkich znajdujących się na tym obszarze obiektów i polega m.in. na zachowaniu historycznego rozplanowania oraz kompozycji przestrzennej miasta, w szczególności zachowaniu rozplanowania placów i ulic, linii zabudowy i wysokości budynków oraz użytych do ich budowy materiałów, jak również utrzymaniu właściwych proporcji i relacji przestrzennych zespołu.

ORYGINALNE WNĘTRZA

Wpis układu urbanistyczno-krajobrazowego miasta do rejestru zabytków nie chroni wnętrz obiektów. Taki rodzaj ochrony zapewnia wpis konkretnego budynku do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego. We wnętrzach kamienic i willi zachowały się oryginale elementy: kominki, piece, stolarka, posadzki, poręcze, klamki, sztukaterie, tapety, witraże. Brak ochrony konserwatorskiej w latach powojennych, negatywny stosunek do architektury o rodowodzie niemieckim oraz brak świadomości traconego dziedzictwa to główne powodu utraty cennych elementów wyposażenia wnętrz podczas prowadzonych prac remontowych w II połowie XX w.

Na wystawie zobaczyć można przedmioty, które pierwotnie stanowiły wyposażenie wnętrz sopockich mieszkań, a obecnie znajdują się w posiadaniu Biura Konserwatora Zabytków w Sopocie, Muzeum Sopotu i osób prywatnych. Zadaniem wystawy jest uświadomienie historycznej wartości obiektów, które znajdują się w większości sopockich budynków i wpłynięcie na dbałość o nie w przyszłości. Zamysłem twórców ekspozycji jest wzbudzenie zainteresowania lokalną architekturą, kształtowanie właściwego podejścia do elementów historycznych wnętrz i promowanie należytej opieki nad obiektami zabytkowymi. Wystawę można zwiedzać do końca roku.


Posłuchaj fragmentów rozmowy z pomysłodawczyniami wystawy:


Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl