Kultura
Uroczystość wręczenia honorowych obywatelstw Miasta Gdańska Halinie Winiarskiej i Jerzemu Kiszkisowi w Dworze Artusa (fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

15 września 2020

12:29

Honorowe Obywatelstwo Gdańska dla małżeństwa Kiszkisów. Zachwycili się miastem ponad pół wieku temu

Halina Winiarska-Kiszkis i Jerzy Kiszkis to nowi Honorowi Obywatele Gdańska. Tym najwyższym wyróżnieniem miasto po raz pierwszy odznaczyło aktorów. Uroczystość odbyła się podczas sesji radnych w Dworze Artusa.


W rozmowie z Radiem Gdańsk Jerzy Kiszkis przyznał, że wspólnie z małżonką zachwycili się Gdańskiem w połowie lat 60., kiedy zaczęli pracę w Teatrze Wybrzeże. - Przede wszystkim teatrem, ale także tym, cośmy oglądali, przyjeżdżając jako goście, jako turyści. Wspaniałym położeniem, zabytkami i historią. Później także ludźmi i tym wszystkim, co się tutaj zdarzyło w takiej intensywności i skali. To się nie mogło w żadnym innym miejscu wydarzyć. I myśmy byli uczestnikami tego - mówił Jerzy Kiszkis.

DZIAŁALNOŚĆ W "SOLIDARNOŚCI"

40 lat temu aktorzy poparli strajk w Stoczni Gdańskiej i zaangażowali się w tworzenie "Solidarności". W czasie stanu wojennego byli internowani.

Halina i Jerzy Kiszkisowie są trzecim małżeństwem odznaczonym tytułami Honorowych Obywateli Miasta Gdańska. Wcześniej odebrali je Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda oraz Alina Pienkowska i Bogdan Borusewicz. Radni podjęli uchwałę o nadaniu aktorom zaszczytnych tytułów 27 lutego.

Relację z uroczystego posiedzenia Rady Miasta, podczas której uhonorowano Kiszkisów, usłyszymy na antenie Radia Gdańsk we wtorek, 15 września, o godz. 21:30 w audycji "Tygiel Kulturalny".

 

Marzena Bakowska/am