Kultura
Gdański Fundusz Wydawniczy to odpowiedź na kryzys w branży księgarskiej, wywołany epidemią Covid-19 (fot. Unsplash/Jessica Ruscello)

wtorek,

08 września 2020

13:36

Gdańsk chce wesprzeć branżę książkową. Miasto zrobi duże zakupy w lokalnych księgarniach i wydawnictwach

Ponad 250 tysięcy złotych przeznaczą władze Gdańska na II edycję Gdańskiego Funduszu Wydawniczego. To specjalny, powstały w kwietniu, program wsparcia lokalnych księgarń i wydawnictw znajdujących się w kryzysie w związku z epidemią koronawirusa.

Jak poinformowała we wtorek Joanna Bieganowska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w drugiej edycji funduszu wydawcy i księgarze mają czas na dostarczenie dokumentów do 30 października. Podstawowym kryterium oceny w procedurze konkursowej jest prowadzenie działalności i odprowadzanie podatków na terenie Gdańska.

CO SIĘ STANIE Z ZAKUPIONYMI KSIĄŻKAMI?

W ramach Gdańskiego Funduszu Wydawniczego zakupione zostaną wartościowe książki, poświęcone Gdańskowi i regionowi Pomorza, z zakresu literatury pięknej, w tym pozycje dla dzieci i młodzieży, poezji, reportażu oraz nauk humanistycznych i społecznych, a także wydawnictw muzycznych. Zostaną one przeznaczone na nagrody w konkursach organizowanych lub współorganizowanych przez miasto oraz jako rzeczowe wsparcie tzw. Wielkiego Maratonu Czytelniczego - ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży oraz filii bibliotecznych i filii bibliotek szkolnych.

22 FIRMY JUŻ OTRZYMAŁY POMOC

W pierwszej edycji Gdańskiego Funduszu Wydawniczego, zakończonej na początku sierpnia, z tej formy pomocy finansowej skorzystały 22 firmy. Za niespełna 3,4 tysiąca egzemplarzy książek władze Gdańska zapłaciły ponad 147 tysięcy złotych.

 

PAP/am