Kultura
Trzy Marie "ożywają i schodzą z ołtarza", by po 500 latach stać się bohaterkami spektaklu (fot. YouTube/Les Femmes Opera)

poniedziałek,

07 września 2020

11:09

Rzeźby schodzą z ołtarza i zabierają głos. Spektakl "Trzy Marie" w niedzielę w Pruszczu Gdańskim [POSŁUCHAJ]

Opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie oraz Marii Kleofasowej. Spektakl oratorium "Trzy Marie", będzie można zobaczyć w niedzielę w Pruszczu Gdańskim. To niezwykłe wydarzenie artystyczne, a muzyka i teksty są bardzo poruszające i pełne emocji.

- Oratorium "Trzy Marie" to opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie oraz Marii Kleofasowej. Spektakl nawiązuje do poliptyku "Ukrzyżowanie", pochodzącego z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim - opowiada Joanna Sobowiec Jamioł. Zabytek powstał ok. 1500 roku w Antwerpii.

Tytułowe trzy Marie, to rzeźby, znajdujące się na poliptyku. Kompozycję stworzyła Anna Rocławska-Musiałczyk, specjalnie dla zespołu Les Femmes, czyli Joanny Sobowiec-Jamioł (sopran), Natalii Krajewskiej-Kitowskiej (sopran) i Emilii Osowskiej (mezzosopran).

DUŻO EMOCJI I PIĘKNA MUZYKA

- W spektaklu będzie można usłyszeć teksty ze Starego Testamentu, dawne pieśni kościelne, a także polską współczesną poezję sakralną. Brzmi jak wielki "misz-masz", ale zapewniam, że teksty się uzupełniają, a wszystko razem pięknie zagra - dodaje Sobowiec-Jemioł. Dodaje, że "to duże wydarzenie artystyczne i kulturalne. Mogę zapewnić, że to bardzo silne dzieło i bardzo emocjonalne".

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 13 września o godz. 19:00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim. Wstęp bezpłatny. Cały czas są zbierane środki na transmisję z wydarzenia w ramach zrzutki.pl.

Posłuchaj rozmowyAlicja Samolewicz-Jeglicka/am