Kultura
fot. materiały prasowe

wtorek,

01 września 2020

20:44

Opowieść o obrońcach Westerplatte i tych, którzy nie pozwalają o nich zapomnieć. W Gdańsku zaprezentowano wyjątkowy film

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowana została prapremiera filmu „Obrońcy”, przedstawiającego historię odnalezionych szczątków żołnierzy z Westerplatte. - To opowieść o przywracaniu pamięci bohaterom pogrzebanym w zbiorowej mogile, którą codziennie mijały tysiące turystów - tak o swoim filmie mówi reżyser Paweł Domański.

"W zaniedbanym parku, tuż obok stoisk z pamiątkami na Westerplatte, archeolodzy z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odnajdują ludzkie szczątki. Tak rozpoczyna się jedno z najważniejszych śledztw historycznych po upadku komunizmu w Polsce" - czytamy w zapowiedzi filmu.

U PROGU WIELKIEJ ZAGADKI

- Zdjęcia rozpoczęliśmy w momencie, gdy dowiedzieliśmy się, że gdańscy archeolodzy odnaleźli ludzkie szczątki. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy do kogo należą, bo śledztwo przecież dalej trwa. Powstał więc film o żołnierzach, których tam odnaleziono, ale także o ludziach, którzy do tego doprowadzili i cały czas nad tą sprawą pracują - mówił reżyser Paweł Domański w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Jak przyznaje reżyser, montaż filmu trwał do ostatniej chwili, ponieważ, gdy rozpoczynano jego realizacje, autorzy nie zakładali, że żołnierze zostaną zidentyfikowani. Tak się stało, co wymusiło zmianę zakończenia... cztery dni przed premierą. 

- Staneliśmy u progu ogromnej zagadki historycznej i musieliśmy pokazać kogo ona dotyczy, a także kto ją rozwiązał - mówi reżyser.

 Film będzie można zobaczyć o godz. 21:30 na antenie TVP1.

 

 
Anna Moczydłowska