Kultura
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

sobota,

29 sierpnia 2020

21:00

Koncert Panien Wyklętych i promocja płyty "#Pamięć. Sierpień '80". Niesamowity wieczór w Radiu Gdańsk [ZDJĘCIA]

To był niesamowity wieczór w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. W sobotni wieczór odbył się poruszający koncert Panien Wyklętych, miała też miejsce promocja płyty "#Pamięć. Sierpień '80". Wszystko po to, by uczcić 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". W wydarzeniu można było wziąć udział online - za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych Radia Gdańsk i Instytutu Pamięci Narodowej.

W pierwszej części wieczoru wystąpili: Kasia Moś, Marika, Kasia Malejonek, Ifi Ude, Mona oraz twórca projektu - Darek Maleo Malejonek. Wydarzenie prowadził Konrad Mielnik.

- Dziękujemy za zaproszenie i za to, że możemy dla Was grać. Obchodzimy 40-lecie "Solidarności" Tego wielkiego ruchu nie byłoby bez wyklętych, bez panien morowych, tych wszystkich, którzy oddali życie dla wolności - powiedział podczas koncertu Darek Malejonek.

PREZENTACJA WYJĄTKOWEJ PŁYTY

W drugiej części wydarzenia odbyła się prezentacja wyjątkowej płyty "#Pamięć. Sierpień’80". Głos zabrali ci, którzy, nie zgadzając się z komunistyczną rzeczywistością, zastrajkowali w sierpniu 1980 roku i w efekcie 10 milionów Polaków zapisało do NSZZ "Solidarność". Podczas koncertu usłyszeliśmy ich wspomnienia.

Z inicjatywy prezesa Radia Gdańsk Adama Chmieleckiego oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Jarosława Szarka w 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych powstał wpisujący się we współczesne nurty badawcze projekt historii mówionej "Wielka Solidarność. Sierpniowe notacje IPN z Radiem Gdańsk". W czerwcu i lipcu bieżącego roku, pomimo ograniczeń związanych z pandemią, w Radiu Gdańsk zarejestrowano rozmowy z ponad pięćdziesięcioma świadkami historii, budowniczymi struktur NSZZ "Solidarność" – na poziomie ogólnopolskim, regionalnym i zakładowym. Ludzi z dużych i małych miejscowości, zakładów produkcyjnych i instytucji, samoorganizujących się w nurcie niezależnego związku zawodowego. Efektem projektu jest repozytorium liczące około 100 godzin zapisu audio-video. To pasjonujący i bardzo osobisty zbiór wspomnień ludzi Wielkiej Solidarności z 1980 roku. Można ich posłuchać także >>> TUTAJ.

- Ich relacje to zapis rodzących się więzi społecznych i wybuchu pokojowej rewolucji, która wyrosła z polskiej tradycji i kultury, a zmieniła świat. Sierpień '80 i powstanie "Solidarności" to nie tylko wydarzenie historyczne. To wciąż żywe dziedzictwo, do którego chcemy i powinniśmy się odwoływać. Wspólny projekt IPN i Radia Gdańsk pokazuje, że siła solidarności międzyludzkiej jest naprawdę wielka - mówił Adam Chmielecki.

- To jedno z największych polskich zwycięstw XX wieku, które zrodziło się na Wybrzeżu. Trzeba przywracać wielkie dziedzictwo "Solidarności", wartości, o które upomniał się świat pracy latem 1980 roku. Fundament "Solidarności" jest aktualny dzisiaj i będzie aktualny w przyszłości - dodał dr Jarosław Szarek.

Organizatorami koncertu i promocji płyty "#Pamięć. Sierpień '80" byli: Radio Gdańsk, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Solidarności oraz Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto.

 

oprac. pOr


Zobacz Galerię