Kultura
Spektakl "Wymurzanie Wolności" w reżyserii Robera Florczaka (fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

sobota,

29 sierpnia 2020

10:31

"Wymurzanie Wolności". Widowisko na murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych

Tancerze, performerzy, muzycy i artyści wizualni. Wszyscy razem wystąpili w piątek wieczorem na murach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Spektakl "Wymurzanie Wolności" w reżyserii Robera Florczaka powstał na 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Widowisko trwało pół godziny, a widzów po przełomowych wydarzeniach prowadził dźwięk - w tym muzyka grana na żywo, ale też światło i historyczne materiały audiowizualne. Jak podkreślał reżyser, przedstawienie z jednej strony jest hołdem dla tych, którzy doprowadzili do podpisania porozumień sierpniowych i wywalczyli wolność, ale także jest dedykacją dla Białorusinów, którzy właśnie teraz walczą z reżimem u siebie.


"STAN WOJENNY, RUNIĘCIE MURU"

Widzowie, którzy przyszli obejrzeć widowisko, nie żałowali. - Pierwszy raz byłem na tego typu wydarzeniu. Podobały mi się szczególnie stroje aktorów i tancerzy, bo dzięki temu łatwo było się połapać, co symbolizują i jaki jest przekaz. Wyłapałem moment wprowadzenia stanu wojennego, pierwsze zrywy wolnościowe i to, jak ten mur symbolicznie upadł i nastał czas jaki mamy teraz - mówił jeden z oglądających widowisko.

"PRZEMAWIAŁ DO MŁODEGO ODBIORCY"

- Najbardziej zaskoczył mnie ruch aktorów i tancerzy, który był bardzo nowoczesny i przemawiał nawet do młodego odbiorcy. - Wszystko robiło wrażenie i muzyka, i gra aktorów czy tancerzy - mówili Radiu Gdańsk widzowie.

Spektakl "Wymurzanie Wolności" w wykonaniu Transgatunkowego Teatru SFINKS odbędzie się także w sobotę o 21:15.


Aleksandra Nietopiel/puch