Kultura
Barbara Krafftówna wspomina swoje aktorskie początki na Wybrzeżu i dalszą wieloletnią karierę (fot. Wikimedia Commons/Agata Materowicz)

środa,

12 sierpnia 2020

14:00

Aktorka komediowa i dramatyczna, jej najwybitniejszą kreacją była rola Felicji w "Jak być kochaną". Rozmowa z Barbarą Krafftówną [DŹWIĘKOWY SKARBIEC RG]

W "Dźwiękowym Skarbcu Radia Gdańsk" fragmenty programu "Godzina z Barbarą Krafftówną". To rozmowa z aktorką teatralną, filmową i kabaretową nagrana w grudniu 1996 roku przez Marię Prucińską.


Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 w Warszawie. Była jedną z pierwszych aktorek Teatru Wybrzeże. Do Trójmiasta przyjechała w 1946 roku wraz z pierwszym dyrektorem tej sceny - Iwo Gallem. W Gdyni, gdzie znajdowała się pierwsza scena Teatru Wybrzeże, debiutowała w listopadzie 1946 epizodyczną rolą Rybaczki w sztuce Tadeusza Gajcego "Homer i Orchidea". W 1947 zdała eksternistyczny egzamin aktorski. W zespole Wybrzeża pozostała do 1949 roku. Zagrała tu jeszcze m.in. Kasię w "Jak wam się podoba" Williama Szekspira (1947), Chochlika w "Balladynie" Juliusza Słowackiego (1947), Haneczkę w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego (1948), Klarę w "Pigmalionie" George'a Bernarda Shawa (1949).

Od początków kariery uważana była za aktorkę komediową, jednak znakomicie radziła sobie też w repertuarze dramatycznym. Przełomem w jej karierze okazały się kreacje w dramatach Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Ogromną popularność przyniosły jej występy w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

Barbara Krafftówna zagrała w kilkudziesięciu filmach. Zdaniem wielu krytyków najwybitniejszą jej kreacją była rola Felicji w filmie "Jak być kochaną" (1962) w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Za tę rolę otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco w 1962. Była to jedna z trzech nagród dla filmu, jednak jego twórców zabrakło na festiwalu i statuetki Golden Gate Award dotarły do Polski dopiero po kilku miesiącach. Krafftówna odebrała ją podczas uroczystego pokazu "Jak być kochaną".

Grała też w serialach, jako pani Makowiecka w "Przygodach pana Michała" (1969) czy Honorata w "Czterech pancernych i psie" (1970). W tej drugiej roli była narzeczoną czołgisty Gustlika z Górnego Śląska. Po roku 2000 widzowie mogli ją zobaczyć w nowych polskich serialach telewizyjnych, m.in. "Na dobre i na złe", "M jak miłość" oraz "Niania".

Posłuchaj audycji, którą przygotowała Beata Gwoździewicz:

 

am