Kultura
Zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay.com)

czwartek,

06 sierpnia 2020

21:36

Smok Wawelski i Lajkonik na molu w Sopocie. Weekendowa impreza promująca Kraków [PROGRAM]

Lajkonik rozdający buławą razy na szczęście, tradycyjne obwarzanki, konkursy, koncerty, spektakle – Kraków przyjeżdża do Sopotu, aby zachęcić mieszkańców kurortu do odwiedzenia stolicy Małopolski w ramach kampanii "Kraków nieodkryty". Cykl wydarzeń rozpoczyna się w piątek na Skwerze Kuracyjnym i potrwa do niedzieli.
"Zróżnicowana baza noclegowa i gastronomiczna, warte zobaczenia zabytki, niepowtarzalna atmosfera, ciekawa oferta kulturalna i przyroda, z którą można obcować nie, opuszczając granic administracyjnych miasta – to wszystko czeka na tych, którzy zdecydują się spędzić w Krakowie dłuższy lub krótszy urlop. W tym roku miasto przypomina, że turystyczne oblicze miasta to nie tylko zabytki z pierwszych stron przewodników" – tak reklamowany jest Kraków w rozsyłanym przez miasto zaproszeniu na imprezę w kurorcie.


– Tym razem chcemy zachęcić turystów, aby przeszli, przejechali czy przepłynęli Kraków i spojrzeli na niego z nieco innej perspektywy – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i dodaje, że miasto można zwiedzać wiele razy i za każdym razem dowiadywać się o nim czegoś nowego.

POROZUMIENIE W CZASIE PANDEMII

W czerwcu Kraków popisał porozumienie z Trójmiastem o współpracy promocyjnej w letnim sezonie turystycznym. Jej celem jest ożywienie kulturalne i gospodarcze miast w czasie pandemii COVID-19. W ramach współpracy promocyjnej obu miast w przestrzeni miejskiej Sopotu i mediach miejskich pojawiły się informacje zachęcające mieszkańców nadmorskiego kurortu do przyjazdu do Krakowa. Natomiast dawna stolica Polski zachwalała u siebie walory Sopotu.
– Odwiedzającym Sopot szczególnie polecam liczne wydarzenia kulturalne, które odbywają się w mieście, a także nasze tereny zielone – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Mamy przepiękne lasy okalające miasto, parki miejskie, błonia, hipodrom. Daje to wiele możliwości aktywnego i bezpiecznego spędzenia wolnego czasu. Zapraszam mieszkańców Krakowa i okolic do Sopotu, nie tylko w wakacje, także jesienią – dodaje wiceprezydent.

LAJKONIK I SMOK WAWELSKI W SOPOCIE

Jak mówią samorządowcy, Kraków pokaże turystom spędzającym czas nad morzem to, co ma najlepszego.

– Liczymy, że pomogą nam w tym najbardziej znane symbole Krakowa: Lajkonik, Smok Wawelski i obwarzanki – mówi Monika Chylaszek z Urzędu Miasta Krakowa. – Przygotowujemy też konkursy wiedzy o Krakowie oraz warsztaty dla najmłodszych, oczywiście wszystko z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Atrakcji z pewnością na stoisku Krakowa nie zabraknie. Mamy nadzieję, że zachęcimy wszystkich, którzy teraz odpoczywają nad morzem, by ruszyli w dalszą podróż i odkryli wszystkie skarby i atrakcje Krakowa – wyjaśnia Monika Chylaszek.

NOCLEG NA ZAMKU KRÓLEWSKIM NA WAWELU

W programie znalazły się przygotowane przez Żywe Muzeum Obwarzanka warsztaty dla dzieci i rozdawanie obwarzanków, popisy teatrów: ognia – Los Fuegos i ulicznego KTO oraz występy zespołu Sokół Orchestra w muszli koncertowej. Znajomość gwary krakowskiej, hejnału mariackiego i najważniejszych zabytków pozwoli sięgnąć po nagrody w konkursach wiedzy o mieście. Będzie można też powalczyć o nocleg na Zamku Królewskim na Wawelu! Do tego hasanie Lajkonika, możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Krakowem oraz latający smok Teatru Groteska!

Krakowskie stoisko na Placu Zdrojowy będzie czynne w godz. od 10 do 18.

Z KARTĄ TANIEJ

Kampanii "Kraków nieodkryty" towarzyszy akcja #zwiedzajKrakow. Od 1 lipca można liczyć na 20 procentową zniżkę na rozmaite atrakcje: wizyty w muzeach, odkrywanie miasta z przewodnikiem, nocleg z widokiem na Sukiennice czy uliczki Kazimierza, smakowite dania i pyszną kawę w krakowskich lokalach czy zakupy i usługi u lokalnych przedsiębiorców. Zamek Królewski na Wawelu zamiast zniżki ma specjalną ofertę. Kupując bilet wstępu można liczyć na dodatkowy bilet na Basztę Sandomierską albo do Ogrodów Królewskich. Obiekty biorące udział w programie łatwo rozpoznać po naklejkach z napisem #zwiedzajKrakow. Aby otrzymać rabat wystarczy przy kasie okazać kartę #zwiedzajKrakow (otrzymają ją osoby, które spędzą przynajmniej jedną noc w obiekcie noclegowym mającym status partnera programu). Kartę #zwiedzajKrakow można otrzymać w recepcji obiektu noclegowego. Karta uprawnia też do korzystania z ulgowego biletu 72-godzinnego w komunikacji miejskiej.


oprac. puch