Kultura
Nz. Zbigniew Jujka podczas wręczenia medali św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II dla osób zasłużonych dla Gdańska (Fot. Agencja KFP/Wojtek Jakubowski)

środa,

05 sierpnia 2020

22:30

Przez kilkadziesiąt lat zachwycał rysunkami satyrycznymi. Archiwalny wywiad ze Zbigniewem Jujką

W "Dźwiękowym Skarbcu Radia Gdańsk" fragmenty programu z lutego 1997 roku - "Rozmowy prywatne". Jest to wywiad Anny Sobeckiej ze zmarłym w ubiegłym roku znanym karykaturzystą i dziennikarzem Zbigniewem Jujką.

Przez kilkadziesiąt lat zachwycał nas swoimi rysunkami satyrycznymi. Bliskie mu były także grafika, plakat i ilustracja książkowa. Zbigniew Jujka urodził się 23 lipca 1935 roku w Starym Targu. Ukończył PWSSP (obecna Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz. Debiutował jako rysownik-satyryk w 1953 w "Gazecie Zielonogórskiej", potem związał się z "Dziennikiem Bałtyckim", którego był redaktorem graficznym. Współpracował także z innymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Współautor albumowej antologii "III Rzeczpospolita w karykaturze". Był także twórcą ilustracji książkowych i plakatów.

W latach 1989–1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W 1998 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 – Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W tym samym roku otrzymał dyplom honorowy Nagrody "Pro Ecclesia et Populo" przyznawanej w archidiecezji gdańskiej.


Zbigniew Jujka zmarł 18 listopada 2019 roku.

 

Posłuchaj:

bg/mm