Kultura
Miasto Gdańsk udostępni artystom lokale na pracownie (fot. Pixabay)

poniedziałek,

27 lipca 2020

16:57

Pracownie dla twórców i przestrzeń do spotkań ze sztuką dla mieszkańców. Gdańsk oferuje lokale do wynajęcia

"Gdańskie Otwarte Pracownie" znowu dostępne dla artystów. Miasto czeka na zgłoszenia twórców, którzy chcą na preferencyjnych warunkach wynająć lokale pod działalność artystyczną.


W kolejnej edycji programu dostępne są cztery lokale: we Wrzeszczu, na Strzyży i dwa w Nowym Porcie. - Program kierowany jest do lokalnych artystek i artystów. Dzięki preferencyjnym warunkom wynajmu mogą uzyskać przestrzeń dla siebie, ale też stworzyć miejsce spotkań z kulturą i sztuką dla mieszkańców. W "Gdańskich Otwartych Pracowniach" odbywają się wernisaże, spotkania, warsztaty czy pokazy filmów – mówi Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

PREFERENCYJNE CENY DLA ARTYSTÓW

- Umowa wynajmu zawierana jest na pięć lat. Po tym czasie najemca ma pierwszeństwo do wynajmu tego lokalu ponownie. Koszty to 2,94 zł za metr kwadratowy dla osób, które prowadzą w nim działalność twórczą z wyłączeniem handlu. Ci, którzy chcą też sprzedawać tam swoje dzieła, muszą zapłacić 8,83 zł za metr – dodaje Bieganowska.

ARTYŚCI KORZYSTAJĄ I CHWALĄ PROGRAM

W ramach programu uruchomionego w 2017 roku wynajęto trzynaście lokali w różnych dzielnicach miasta. Dwa lata temu skorzystał z tego rozwiązania Michał Bernad – artysta sztuk wizualnych z Katowic, który razem z Dagną i Wiktorią Krzystanek zaczął działać w lokalu na poddaszu jednego z budynków w Oliwie. Jak przyznaje, przestrzeń jest bardzo ograniczona, ale udział w programie to duże ułatwienie.

- Ta przestrzeń jest z jednej strony wyzwaniem dla codziennej pracy i praktyki artystycznej, z drugiej wiele osób, które nas odwiedza, twierdzi, że miejsce jest ciekawe pod kątem instalacji artystycznych. Zdecydowanym plusem są preferencyjne warunki, czyli dosyć niski czynsz i samo miejsce do pracy, bo ciężko jest znaleźć lokal pod działalność artystyczną, a jak już coś jest, to bardzo drogie – mówi Michał Bernad.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW I SPOSÓB WYBORU NAJEMCÓW

Wnioski można składać do 10 sierpnia. Do tej pory otwarte pracownie, do których mogą zaglądać także mieszkańcy, pojawiły się w Nowym Porcie, Wrzeszczu Górnym, Oliwie, Biskupiej Górce, na Oruni, Stogach czy Przeróbce.

Koordynatorami programu są Gdańskie Nieruchomości i Biuro Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Najemców wybiera prezydent Gdańska, a wcześniej opinię przedstawia sześcioosobowa komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości, przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz przedstawiciel Akademii Muzycznej.

 

Aleksandra Nietopiel/am