Kultura
Trzy nagrodzone przez orgnizatorów plakaty autorstwa (od lewej): Natalii Sobczak, Anny Gogulskiej i Wojciecha Mazura (fot. Festiwal Miasto Słowa)

piątek,

19 czerwca 2020

13:12

Piętnastolecie Nagrody Literackiej Gdynia plastycznie uhonorowane. Zakończył się konkurs o temacie "Lektura porusza"

Z okazji obchodów 15-lecia Nagrody Literackiej Gdynia zorganizowano konkurs na plakat promujący czytelnictwo i Festiwal Miasto Słowa, który towarzyszy nagrodzie. Spośród nadesłanych prac wyłoniono trzy, które najlepiej oddawały sens hasła: "Lektura porusza".


Konkurs na ilustrację promującą czytelnictwo i festiwal Miasto Słowa poruszył wyobraźnię ponad 150 artystów z całej Polski. Spośród nadesłanych prac jury, po długich obradach, wyłoniło 15 projektów, które zostaną zaprezentowane podczas plenerowej wystawy pokonkursowej. Zwyciężczyni Natalia Sobczak, zdobywczyni drugiego miejsca Zuzanna Horeczy i zamykający podium Wojciech Mazur otrzymają nagrody finansowe (odpowiednio: 3000 zł, 2000 zł i 1500 zł brutto).

OBRAZ W SŁUŻBIE LITERATURY

- Wydaje się, że mnogość doświadczeń płynących z literatury jest niezliczona, od odwiedzania innych światów, przez głębokie przeżywanie ludzkich historii, po oczarowanie językiem, w którym zaklęta została nieznana nam wcześniej prawda o świecie. Te doświadczenia są wyjątkowe i niepodobne do innych, bo wywoływane słowem. Tym bardziej trudno jest opowiadać o nich za pomocą języka plastycznego, ale okazało się, że pokonanie tej trudności może prowadzić do fenomenalnych efektów – mówi Szymon Kloska, kurator festiwalu Miasto Słowa oraz rzecznik prasowy Nagrody Literackiej Gdynia.

Prace oceniało jury w składzie: Daniel Naborowski, Adam Chyliński – Tofu Studio, Wiktoria Wysocka – Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

15-LECIE NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA

W tym roku Nagroda Literacka Gdynia obchodzi swoje 15-lecie. Z tej okazji towarzyszący nagrodzie festiwal Miasto Słowa będzie stanowił podsumowanie tego okresu poprzez uchwycenie i przeżycie raz jeszcze najważniejszych literacko momentów XXI wieku. Dopełnieniem festiwalowych spotkań i rozmów będą plakaty społeczne promujące czytelnictwo, które zaprezentowane zostaną publiczności w przestrzeni miasta.

Laureatów nagrody poznamy 28 sierpnia. Uroczysta gala będzie miała miejsce w Muzeum Emigracji w Gdyni. Festiwal Miasto Słowa zaplanowano w terminie od 24 do 30 sierpnia 2020.

 

am