Kultura
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

środa,

17 czerwca 2020

16:29

"Scrabble", czyli nowa książka Tadeusza Dąbrowskiego. "Może być tak, że te wiersze próbują łączyć mnie, moją rozpadającą się podmiotowość"

"Scrabble" to nowy tom wierszy Tadeusza Dąbrowskiego, który ukaże się 26 czerwca nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. - To są wiersze z ostatnich czterech lat. Zapytany o to, co je łączy, czuję się trochę bezradny, ponieważ sam próbuję sobie odpowiedzieć na to pytanie - co je łączy, co mnie poprzez nie łączy - mówi poeta.

- Może być tak, że moje wiersze próbują ł ą c z y ć  m n i e, moją rozpadającą się podmiotowość, chwiejne poglądy. I jest to proces, wprawdzie zapoczątkowany przeze mnie, lecz dziejący się niezależnie od moich wyobrażeń siebie. Wiersze, dzieła sztuki, są zawsze mądrzejsze od swoich autorów, w pewien sposób ich "wyprzedzają", temperują. Wierzę, że ta książka również mnie wyprzedza, inaczej nie ma sensu pisać. Ani żyć - dodaje.

NA WIELU POZIOMACH

"Te wiersze można czytać na wielu poziomach. Z jednej strony tom zaspokoi pragnienia tych wiernych czytelników poety, którzy oczekują rozważań egzystencjalnych i metafizycznych, ale skontrapunktowanych ironią i filozoficznym paradoksem. Z drugiej strony wiele w tych wierszach lingwistycznych poszukiwań, które szukają odpowiedzi na filozoficzne pytania i konkretne wyzwania życia, w samej strukturze języka" - czytamy na stronie internetowej wydawnictwa.

Dąbrowski to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów, jego utwory są tłumaczone na ponad 20 języków. Jest laureatem m.in. Nagrody Kościelskich oraz Małego Berła Fundacji Kultury Polskiej, które otrzymał decyzją Tadeusza Różewicza. Publikuje w wielu pismach w Polsce i na świecie, m.in. w "Odrze", "Toposie", "New Yorkerze", "Paris Review", "Frankfurter Allgemeine Zeitung" oraz "Neue Zürcher Zeitung".

Tadeusz Dąbrowski z Krzysztofem Kuczkowskim w piątki po 21:05 prowadzą w Radiu Gdańsk audycję o poezji Po pierwsze wiersze. W środy po 12:30 z Wojciechem Fułkiem zachęcają naszych słuchaczy do czytania w programie Książki, które polecamy.

 

pOr