Kultura
Jubilata odwiedził dzisiaj dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (fot. WiMBP w Gdańsku)

piątek,

05 czerwca 2020

14:04

Andrzej Perepeczko, legendarny wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej i autor popularnych książek o "Dzikiej Mrówce" kończy 90 lat

Andrzej Perepeczko, gdyński autor popularnej serii książek dla dzieci i młodzieży o "Dzikiej Mrówce", a także marynarz i legendarny wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, który wyszkolił całe pokolenia mechaników okrętowych, obchodzi 90. urodziny.

 Andrzej Perepeczko urodził się we Lwowie 5 czerwca 1930 roku. Zafascynowany książkami Jacka Londona, marząc o przygodach, życiu wolnym i barwnym, w 1946 roku przyjechał na Wybrzeże. Ukończył Liceum Budowy Okrętów "Conradinum", a następnie Państwową Szkołę Morską w Gdyni i Politechnikę Gdańską. Poznał morza i porty niemal całego świata, pływając na polskich i obcych statkach.

- Na początku przeszedł twardą szkołę jako praktykant maszynowy i palacz. Pływał na statkach, które dziś byłyby cennymi eksponatami w muzeach morskich. Zdążył też zetknąć się jeszcze ze starymi marynarzami, "wilkami morskimi" z zupełnie innej epoki - pisał o jubilacie Leszek Rybicki. 

ZAKAZ PŁYWANIA I KARIERA WYKŁADOWCY

W 1953 roku Andrzej Perepeczko został z przyczyn politycznych pozbawiony możliwości pływania, ponieważ był synem przedwojennego oficera Wojska Polskiego. Zakaz zniesiono oficjalnie dopiero w 1957 roku. W 1962 roku został zatrudniony w Szkole Morskiej (później przemianowanej na Wyższą Szkołę Morską, obecnie jest to Uniwersytet Morski) w Gdyni, gdzie przez trzydzieści lat prowadził wykłady w Instytucie Techniki Eksploatacji Siłowni Okrętowych na Wydziale Mechanicznym. Przez pewien czas pełnił też funkcję dziekana. Od 1963 roku pływał nieregularnie jako oficer mechanik m.in. na "Stefanie Batorym", "Darze Pomorza", "Darze Młodzieży", a także pod zagraniczną banderą. Podróżował także po lądzie, m.in. odbył wyprawę do Indii.

 

perepeczko02

Andrzej Perepeczko jest nie tylko marynarzem i wykładowcą, ale też autorem 130 książek (fot. WiMBP w Gdańsku)

 

POPULARNY PISARZ, KTÓRY MA W DOROBKU 130 KSIĄŻEK

Zdobyte na morzach doświadczenia Perepeczko wykorzystał w książkach. Napisał ich 130 o łącznym nakładzie przekraczającym 3 miliony egzemplarzy. Tworzył nie tylko podręczniki akademickie i reportaże historyczne o I i II i wojnie światowej na morzu, ale też współczesne opowiadania i powieści o marynarskim życiu. Do jego najpopularniejszych dzieł zalicza się seria dla dzieci i młodzieży o przygodach sympatycznego Marka "Dzikiej Mrówki".

- Starałem się pisać wesoło i z wielką życzliwością, zarówno dla moich bohaterów, jak i Czytelników, a w atramencie próbowałem rozpuścić trochę mojego serca… - mówił o swojej twórczości literackiej.

Pisarza odwiedził dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Jarosław Zalesiński, by osobiście złożyć mu życzenia. Od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz jubilatowi została przekazana grafika Wojciecha Góreckiego z życzeniami.

 

WiMBP Gdańsk/am