Kultura
(Fot. Teatr Miejski w Gdyni/Roman Jocher)

piątek,

05 czerwca 2020

08:07

Trójmiejskie instytucje kultury przygotowują się do zaproszenia widzów. Pierwszy otworzy się Teatr Miejski w Gdyni [POSŁUCHAJ]

Od 6 czerwca znów będzie można odwiedzić polskie teatry, opery, filharmonie czy kina. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego określiło nowe zasady działalności instytucji w czasie epidemii koronawirusa. Kiedy będziemy mogli się wybrać do trójmiejskich teatrów?


Teatr Miejski w Gdyni otwiera swoje drzwi dla publiczności w sobotę 6 czerwca, czyli w dniu, w którym rząd pozwolił na wznowienie działalności polskich scen. Zaprezentowana zostanie premiera spektaklu "Nastazja wychodzi za mąż" na motywach "Idioty" w reżyserii i adaptacji Krzysztofa Babickiego. Po "Biesach" to kolejna powieść Fiodora Dostojewskiego, którą pokazuje w Gdyni.

- Przygotowania rozpoczęliśmy w lutym. Przerwaliśmy na etapie, w którym były już zarysowane sytuacje, był już szkielet spektaklu - wyjaśnia Krzysztof Babicki. Później próby odbywały się on-line. - To było ciekawe doświadczenie. I kiedy spotkaliśmy się już w teatrze na próbach, to okazało się, jak wiele dały nam rozmowy poprzez internet - dodaje Weronika Nawieśniak, która zagra Nastazję.

Wszyscy aktorzy podkreślają, że tęsknią za widzami, bo bez nich ich zawód nie ma sensu.


DO TEATRU W MASECZCE I RĘKAWICZKACH

Spektakle będzie można oglądać, pozostając przez cały czas w maseczce i rękawiczkach. Konieczne będzie odkażenie dłoni.

- Zamknięta będzie szatnia, więc widzowie wierzchnie okrycia będą musieli zabrać ze sobą na widownię - mówi dyrektor naczelny gdyńskiej sceny Wojciech Zieliński. Podkreśla, że jedną z najważniejszych nowych zasad jest udostępnienie do 50 procent miejsc i likwidacja pierwszego rzędu, aby zachować odpowiednią odległość od aktorów. Artyści będą grać bez maseczek na twarzy, ale także mają zachowywać dystans między sobą.

Teatr Miejski w Gdyni będzie grał w swej siedzibie przy ulicy Bema 26 do 16 sierpnia. Spektakle będą pokazywane w piątki, soboty i niedziele. W repertuarze znalazły się głównie komedie. Ze względów sanitarnych w tym roku nie będzie letnich przedstawień na plaży w Orłowie i pod pokładem "Daru Pomorza".

SOPOCKI TEATR NA PLAŻY ZAPRASZA 7 CZERWCA

- Udało się! Wracamy na scenę 7 czerwca. Jaka to wielka radość! - informują pracownicy Teatru na Plaży w Sopocie. Na pierwsze spotkanie z publicznością wybrano monodram "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reżyserii Anny Gryszkówny. Historię Zuzanny Ginczanki opowiada Agnieszka Przepiórska-Frankiewicz.

Pierwotnie planowano pokaz spektaklu 3 i 4 kwietnia. Osoby, które kupiły bilety na te terminy, będą mogły zobaczyć przedstawienie po uprzednim kontakcie z platformą Interticket.pl. Niektóre miejsca mogą być wyznaczone ponownie w związku z obowiązkiem wytyczenia bezpiecznego dystansu na sali teatralnej. Na razie "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" jest jedynym zaplanowanym przedstawieniem w najbliższym czasie w sopockim Teatrze na plaży.

POZOSTAŁE SCENY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZAPROSZENIA WIDZÓW

Wszystkie trójmiejskie teatry w czasie koronawirusa swoją działalność przeniosły do internetu. Wyjątkową kreatywność wykazał zespół gdańskiej Miniatury, który przygotował serię krótkich przedstawień "Papety: z ostatniej chwili", w których przybliżana jest dzieciom tematyka związana z epidemią. Do grania na scenie artyści zamierzają wrócić we wrześniu.

Latem wystąpią przed publicznością aktorzy m.in. z Teatru Muzycznego w Gdyni. Na przełomie lipca i sierpnia zostaną pokazane trzy spektakle: "Okno na parlament", "Sceny miłośne dla dorosłych" i "Avenue Q". Sprzedaż biletów rozpocznie się 8 czerwca.

Teatr Wybrzeże pracuje nad letnim repertuarem i to zarówno na swoich scenach w Gdańsku i Sopocie, jak i na scenie plenerowej w Pruszczu Gdańskim. Dyrektor Adam Orzechowski informuje, że w połowie czerwca zostaną wznowione przerwane próby, ale nie wiadomo jeszcze, czy działalność wyremontowanej Malarni zainauguruje planowana wcześniej premiera "Życie intymne Jarosława".

- Mamy jasną, choć bolesną dla wszystkich deklarację o ograniczeniach na widowni. Oznacza to, że na widowniach naszych sopocko-gdańskich scen zasiądzie 60-70 osób - wyjaśnia Adama Orzechowski.

Opera Bałtycka już prowadzi próby do "Wehikułu czasu" Justyny Skoczek i Francesco Bottigliero. Premiera została przeniesiona na 21 sierpnia. Natomiast Teatr Gdynia Główna 19 i 20 czerwca zaprezentuje premierowo publiczności spektakl "i... JAKOŚ TO BĘDZIE" według "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza w reżyserii Idy Bocian. Na razie jednak ta scena nie wróci do regularnych przedstawień.

Więcej na temat spektaklu "Nastazja wychodzi za mąż" i otwarcia trójmiejskich teatrów można posłuchać tutaj:

 

 

Marzena Bakowska/ako