Kultura
W Operze Leśnej w Sopocie ponownie zabrzmi muzyka (fot. Wikimedia Commons/MSzybalski)

wtorek,

02 czerwca 2020

16:31

Opera Leśna zaprasza na pierwszy koncert po złagodzeniu rygorów pandemicznych. Na widowni będzie mogło zasiąść 999 osób

W sobotę w Operze Leśnej w Sopocie odbędzie się pierwszy koncert po złagodzeniu rygorów związanych z pandemią koronawirusa. Wydarzeniu przyświeca optymistyczne hasło "Jutro będzie dobry dzień". Dla publiczności zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot wraz z zaproszonymi artystami.

Marek Niziołek z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Sopocie poinformował we wtorek, że wydarzenie to odbędzie się w 38. rocznicę pierwszego koncertu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Występ inaugurujący działalność orkiestry pod dyrekcją jej założyciela Wojciecha Rajskiego odbył się 6 czerwca 1982 roku w sali Teatru Muzycznego w Gdyni.

- Ogromnie się cieszymy, że po blisko 3 miesięcznej przerwie nareszcie możemy spotkać się "na żywo" z naszą publicznością – mówi Wojciech Rajski. - To będzie muzyczne podziękowanie dla mieszkańców za niezwykle odpowiedzialne zachowanie podczas trudnego czasu pandemii. Chcemy wspólnie z Państwem świętować kolejny etap zniesienia ograniczeń i cieszyć się możliwością wspólnego spędzenia czasu – dodał dyrektor Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

ZWIĘKSZONA LICZBA MIEJSC

Pierwotnie planowano, że koncert "Jutro będzie dobry dzień" obejrzy 150 osób. Jednak w związku z dużym zainteresowaniem publiczności zdecydowano się zwiększyć pulę biletów. - Aby widzowie mogli bezpiecznie oglądać widowisko, organizatorzy przygotowali w sopockim amfiteatrze miejsca dla maksymalnie 999 osób – poinformował Marek Niziołek.

PROGRAM PIERWSZEGO KONCERTU

Na scenie wystąpią Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Tomasza Bugaja oraz zaproszeni wykonawcy: Jakub Waszczeniuk (trąbka), Joanna Knitter (śpiew), Wojciech Staroniewicz (saksofon) i Artur Jurek Trio.

W pierwszej części biletowanego koncertu zabrzmią wielkie przeboje muzyki klasycznej: serenada na smyczki Wolfganga A. Mozarta "Eine kleine Nachtmusik" oraz koncert na trąbkę Es-dur Josepha Haydna. Część drugą wypełnią popularne przeboje muzyki rozrywkowej, takie jak "Guantanamera", "In the Mood" czy "O mnie się nie martw".

– Koncert dedykujemy medykom, pracownikom socjalnym i wszystkim dobrym ludziom, którzy pomogli nam przetrwać trudny czas pandemii – podkreśla prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Bilety w cenie 15 i 25 złotych można kupować za pośrednictwem stron internetowych www.pfksopot.pl i www.bart.sopot.pl.

PONAD 110-LETNIA HISTORIA OPERY LEŚNEJ

Opera Leśna to położony w leśnej dolinie amfiteatr, którego historia sięga początku ubiegłego stulecia. Pierwsze przedstawienie – "Obóz nocny w Grenadzie" Conradina Kreutzera – odbyło się w tym obiekcie 11 sierpnia 1909 roku. W latach przedwojennych Opera Leśna, nazywana drugim Bayeruth (znane z festiwalu Wagnerowskiego miasto w niemieckiej Bawarii), zyskała międzynarodową sławę głównie dzięki prezentowanym na jej deskach operom Ryszarda Wagnera. Na leśnej scenie w Sopocie występowali wówczas najsławniejsi śpiewacy i światowej sławy dyrygenci.

Powojenna historia Opery Leśnej to przede wszystkim Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Pierwsze festiwale odbywały się w hali Stoczni Gdańskiej, obiekt ten nie był jednak odpowiedni zarówno pod względem akustycznym, jak i reprezentacyjnym. Imprezę w 1964 roku przeniesiono do Opery Leśnej, która została przykryta dachem.

Podczas wieloletniej historii festiwalu na scenie amfiteatru w Sopocie występowały gwiazdy muzyki zagranicznej, m.in. Karel Gott, Johnny Cash, Charles Aznavour, Jose Feliciano, Annie Lennox, Paul Young, James Brown, Chris Rea, Whitney Houston, Bryan Adams, Zucchero, Garou, Paul Anka.

W normalnych warunkach na zadaszonej widowni może zasiąść 5047 widzów, przy złożonych przednich sektorach łączna liczba miejsc stojących oraz siedzących wynosi prawie 5600.

 

ozdrowieczy plakat opera

 

PAP/am