Kultura
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku organizuje wirtualną wystawę prac artystów (fot. Pixabay)

wtorek,

02 czerwca 2020

19:47

Izolacja i stan zagrożenia w malarstwie, komiksach czy miniaturach literackich. Od środy wystawa online "Gdańsk 2020"

50 interdyscyplinarnych prac gdańskich artystów i artystek pokazanych zostanie w środę na wystawie online "Gdańsk 2020". Dzieła stanowią odpowiedź twórców na czas pandemii koronawirusa. Zobaczymy prace z dziedziny sztuk wizualnych, muzyki czy literatury.


- Będą to zarówno fotografie, prace malarskie, plakaty, grafiki, komiksy, animacje, prace wideo, jak i nagrania performansów, prace dźwiękowe, utwory muzyczne, a także miniatury literackie - poinformowała PAP Marta Bańka, rzecznik prasowy Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku organizującego wydarzenie.

SZTUKA W DOBIE IZOLACJI

Na wystawę "Gdańsk 2020" dozwolone było zgłaszanie prac wykonanych w dowolnej technice i dziedzinie, a jedynym wymogiem była możliwość zaprezentowania ich w trybie online.

- Celem wystawy jest prezentacja prac, które nawiązują do sytuacji niepewności, izolacji, stanu zagrożenia. Pandemia przyniosła kryzys, ale też wytworzyła niezmiernie interesującą – tak z perspektywy osobistego przeżycia, jak i zjawisk obejmujących środowisko i całe społeczeństwo - sytuację emocjonalną oraz wygenerowała wiele esencjonalnych pytań, do których odnoszą się prezentowane tu prace - wyjaśniła Bańka.

OTWARCIE WYSTAWY

Otwarcie wystawy nastąpi w środę o godz. 19:00 i będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube oraz profilu na Facebooku Instytutu Kultury Miejskiej oraz na portalu miejskim www.gdansk.pl. Jednocześnie ruszy strona www.gdansk2020.eu, na której znajdą się prace.

Wystawę otworzy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandra Szymańska. W programie 40-minutowego wydarzenia będą impresje dźwiękowe Gdańsk Necropolitan Orchestra (Maciej Sadowski - kontrabas i Dawid Lipka - trąbka), performans Aurory Lubos oraz premiera krótkiego dokumentu pokazującego życie gdańskich twórców w izolacji.

100 TYSIĘCY ZŁOTYCH DLA ARTYSTÓW

Na wystawie zgromadzono 50 prac. Ich autorami jest łącznie 63 artystów, ponieważ część dzieł powstała w 2-3 osobowych kolektywach. Na honoraria Instytut Kultury Miejskiej przeznaczył łącznie 100 tysięcy złotych. Zgodnie z regulaminem projektu wynagrodzenie wyniosło 2 tysiące złotych za jedną pracę.

W otwartym naborze zgłoszono 437 prac. Wnioski do udziału w wystawie były przyjmowane od artystów i artystek mieszkających w Gdańsku lub twórczo z nim związanych.

BYĆ MOŻE FINISAŻ ZOBACZYMY NA ŻYWO

Internetowa ekspozycja "Gdańsk 2020" będzie dostępna do połowy września. – Jeśli warunki sanitarno-epidemiologiczne na to pozwolą, zorganizujemy finisaż wystawy, na który zaprosimy na żywo – zapewniła rzeczniczka IKM w Gdańsku.

 

PAP/am