Kultura
Od dziś każdy może wypróbować ze swoimi pociechami zabawy, w które bawiły się polskie dzieci sto lat temu (fot. Biuro Programu "Niepodległa)

poniedziałek,

01 czerwca 2020

13:32

W co grały i bawiły się polskie dzieci sto lat temu? Pomysły z międzywojnia można teraz wypróbować w rodzinnym gronie

Biuro Programu "Niepodległa" z okazji Dnia Dziecka rozpoczęło wyjątkowy projekt edukacyjny łączący tradycję ze współczesnością. Co tydzień na stronie powstałej z okazji 100-lecia niepodległości Polski publikowane będą "Karty retro zabaw" z pomysłami na zabawy z dziećmi, zaczerpniętymi z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego.


Każdy zestaw składa się z czterech kart. Trzy z nich zawierają instrukcje do zabawy słownej, zabawy ruchowej i inspiracji do drobnej pracy ręcznej. Czwarte zadanie to kreatywna niespodzianka. Większość potrzebnych materiałów można znaleźć wśród podstawowego wyposażenia domu. Propozycje umieszczone na kartach dobrano tak, by przy niewielkiej asyście rodziców czy opiekunów mogły z nich korzystać już czteroletnie dzieci. Każdą z aktywności można dowolnie modyfikować, zwiększając lub zmniejszając poziom jej trudności.

ORYGINALNE POMYSŁY Z DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO

"Karty retro zabaw" powstały na podstawie zachowanych materiałów z dwudziestolecia międzywojennego – książek, poradników, czasopism. Zachowano oryginalną pisownię, a wyjaśnienia dotyczące kontekstu gry czy pojęć, które już wyszły z użycia, umieszczono w przypisie, czyniąc je dostępnymi dla wszystkich i dodatkowo zwiększając ich walor edukacyjny. Zawsze wskazane jest także źródło historyczne, z którego pochodzi dany pomysł na zabawę. Wszystkie zadania zostały przedstawione w atrakcyjnej szacie graficznej.

Jak informuje Biuro Programu "Niepodległa", karty mogą stać się inspiracją do rozmów o życiu pradziadków, korzeniach rodzinnych i niepodległej II Rzeczpospolitej, kiedy to obok ważnych wydarzeń na arenie międzynarodowej, toczyło się zwykłe, normalne życie, a dzieci, podobnie jak dziś, miały obowiązki domowe i wolny czas na zabawę.

PIERWSZY ZESTAW ZABAW MOŻNA JUŻ POBRAĆ

W pierwszym zestawie, który udostępniono do ściągnięcia na stronie niepodlegla.gov.pl, znalazła się zabawa słowna "Mama i tata", gra ruchowa "Szukanie naparstka", instruktaż wykonania obrazków nakrapianych oraz sposób na przewrócenie szklanki wypełnionej wodą tak, aby woda się nie wylała.

 

Niepodległa/am