Kultura
Od soboty w dawnym miejscu pracy Anny Walentynowicz można oglądać wystawę jej poświęconą (fot. Stocznia Cesarska/Ultra Relations)

piątek,

29 maja 2020

13:43

Dawne miejsce pracy Anny Walentynowicz znów otwarte dla zwiedzających. Poznaj historię legendarnej suwnicowej i Stoczni Gdańskiej

Dawne miejsce pracy najsłynniejszej suwnicowej i ikony Solidarności Anny Walentynowicz dziś pełni funkcję wielofunkcyjnej przestrzeni kultury. Już w najbliższą sobotę budynek 42A na terenie Stoczni Cesarskiej ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających.

Jedną z atrakcji, która czeka na wszystkich zainteresowanych historią, jest wystawa poświęcona legendzie ruchu Solidarności, opracowana przez dr. Arkadiusza Kazańskiego z gdańskiego oddziału IPN. Po raz pierwszy na terenie Stoczni Cesarskiej pojawiła się 19 sierpnia 2019 roku z okazji przypadających wówczas 90. urodzin Anny Walentynowicz. Wystawa, która początkowo miała trwać niespełna dwa tygodnie, z uwagi na ogromne zainteresowanie została przedłużona do końca października 2019 roku. W tym czasie budynek 42A odwiedziło około 4,5 tysiąca zwiedzających.

- Bardzo nas ucieszył pozytywny odzew i komentarze, które pojawiły się w księdze gości. Dlatego też decyzję o ponownym otwarciu budynku podjęliśmy natychmiast po zakończeniu pierwszego sezonu - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.

ANNA WALENTYNOWICZ, HISTORIA STOCZNI GDAŃSKIEJ I ŻYCIE W CZASACH PRL

Już niebawem wszyscy mieszkańcy i goście znów będą mogli nie tylko zobaczyć pamiętne suwnice, ale również wejść do jednej z nich i zrobić sobie zdjęcie. Kolejną atrakcją będzie znacząco rozbudowana ekspozycja Morskiej Fundacji Historycznej pt. "Historia Stoczni Gdańskiej 1844-2019. Ludzie, miejsca, wydarzenia". Na wystawę składają się eksponaty, które nie tylko przypominają techniczną stronę stoczniowej codzienności, ale również przedstawiają społeczne nastroje panujące w epoce PRL.

Morska Fundacja Historyczna przygotowała również zupełnie nową ekspozycję o szeroko rozumianym życiu w czasach PRL. Wystawa wyjaśni mechanizmy ustrojowe, które obowiązywały przed 1989 rokiem, oraz pokaże meandry życia codziennego w socjalistycznej rzeczywistości.

 

wystawa-ann

Wystawa już czeka na zwiedzających (fot. Stocznia Cesarska/Ultra Relations)

 

CISI BOHATEROWIE STRAJKÓW ROBOTNICZYCH

Oprócz tego, we wnętrzu budynku zostanie uruchomione "Stoczniowe kino", w którym przedpremierowo wyświetlany będzie film dokumentalny w reżyserii Marka Osiecimskiego, pt. "Stoczniowcy. Ludzie z tła". Film przedstawia sylwetki cichych bohaterów - byłych pracowników Stoczni Gdańskiej, którzy nigdy nie byli na pierwszych stronach gazet, pomimo to, że odegrali tak ważną rolę podczas robotniczych strajków. Pokazane są nie tylko losy bohaterów z okresu pracy, ale również ich obecne emocje, związane z dawnym miejscem zatrudnienia. Prezentacja filmu w dawnej przestrzeni ich pracy tworzy wyjątkową symbolikę i klimat.

ZWIEDZANIE ZGODNIE Z AKTUALNYMI WYTYCZNYMI SANEPIDU

Właściciel obiektu nie zapomniał także o bezpieczeństwie osób zwiedzających. - Wdrożyliśmy wszelkie wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dzięki temu osoby zwiedzające budynek będą mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie - mówi Dagmara Rozkwitalska, project manager Stoczni Cesarskiej.

W dniach od 30 maja do 27 września Hala 42A będzie dostępna codziennie, od 10:00 do 18:00.

Przypomnijmy, że z inicjatywy właściciela terenu niespełna dwa lata temu po raz pierwszy w historii umożliwiono dostęp do terenów postoczniowych. Liczne atrakcje, m.in. Żuraw M3, pełniący funkcję punktu widokowego, czy WL4 przestrzeń sztuki sprawiają, że niedostępne przez dekady tereny są chętnie odwiedzane przez mieszkańców Trójmiasta i turystów.

 

am