Kultura
Damir Imamović, mistrz bałkańskiego bluesa, zagrał z domu dla publiczności Globaltiki (fot. Facebook/Globaltica)

wtorek,

26 maja 2020

11:22

Wyjątkowa odsłona Festiwalu Globaltica. Artyści z całego świata zagrają z domów

Artyści z całego świata w tym roku nie wystąpią w Parku Kolibki podczas Festiwalu Globaltica, ale nie znaczy to, że w ogóle nie zaprezentują nam swojej twórczości. Część koncertów organizatorzy przenoszą do sieci. Najbliższy będzie można zobaczyć już w czwartek.

Pandemia sprawiła, że trzeba było odwołać wydarzenia kulturalne zaplanowane na najbliższe miesiące. Czas ten postanowiło umilić miłośnikom muzyki Radio Gdańsk. Przez kilka najbliższych tygodni słuchacze będą mogli wysłuchać cyklu kameralnych "Mini Koncertów Radia Gdańsk", niejednokrotnie rejestrowanych wprost w domach artystów. Gdyńska Globaltica też korzysta ze zdobyczy techniki i wszystkim słuchaczom muzyki świata, którzy poczuli się rozczarowani odwołaniem tegorocznej edycji festiwalu, proponuje w zamian serię koncertów, które artyści zagrają na żywo w sieci.

PIERWSZY KONCERT GLOBALTIKI ZA NAMI

Pierwszy taki występ odbył się w czwartek 20 maja. Akustyczny koncert wprost z Sarajewa zagrał Damir Imamović, ceniony muzyk grający sevdalinkę, czyli tradycyjną muzykę ludową z Bośni i Hercegowiny, nazywaną często z uwagi na swój nostalgiczny charakter bałkańskim bluesem. Jak artysta sam przyznawał, choć od dwóch miesięcy przebywał w izolacji, to nie miał do tej pory okazji zagrać koncertu na żywo na Facebooku. Wirtualne spotkanie z publicznością Globaltiki było zatem dla niego pierwszym tego typu doświadczeniem w czasie pandemii koronawirusa. Jak wypadło, możecie przekonać się, oglądając zapis występu, który dostępny jest TUTAJ.

W najbliższy czwartek, 28 maja, odbędzie się drugi koncert online. Tym razem słuchacze przeniosą się z Bośni i Hercegowiny do Gambii. Na Facebooku wystąpi Dawda Jobarteh, wirtuoz kory, tradycyjnego instrumentu, który jest połączeniem harfy i lutni. Artysta podchodzi jednak do wielowiekowego dziedzictwa muzycznego w nowoczesny sposób, podłączając instrument do wzmacniaczy i efektów, dzięki czemu tworzy wielokulturową mieszankę, pozytywnie odbieraną nie tylko w Afryce, ale też w Europie. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 na Facebooku festiwalu Globaltica.

 

 Artur Maszota/tko