Kultura
Sopot Jazz Festival 2014. Koncert Trilok Gurtu w Zatoce Sztuki (fot. Krzysztof Mystkowski / KFP)

środa,

20 maja 2020

15:45

"Nie możemy zubożeć duchowo". Sopot przedstawia programy trzech sztandarowych festiwali

Sopockie festiwale NDI Sopot Classic, Literacki Sopot i Sopot Jazz Festival odbędą się pomimo ograniczeń związanych z pandemią. Dziś w czasie konferencji prasowej w parku przy siedzibie sopockiego Art Inkubatora potwierdzili to ich organizatorzy. Podkreślili, że zachowane zostanie wysoki poziom artystyczny wydarzeń.
W konferencji prasowej zapowiadającej sopockie festiwale, która odbyła się przy ul. Goyki, obok siedziby Art Inkubatora, wziął udział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Podkreślił znaczenie kultury w czasach epidemii:


– Wszyscy ubożejemy w wyniku pandemii, ale nie możemy zubożeć duchowo. Pozostaje zatem kultura i na nią stawiamy. Nie odwołujemy dużych, sopockich wydarzeń kulturalnych i postaramy się by mimo trudnej sytuacji miały, tak jak zwykle, wysoki poziom.

W konferencji wzięły również udział: Joanna Cichocka-Gula, dyrektor Art Inkubatora, organizator festiwalu Literacki Sopot, Danuta Grochowska, kierownik Biura Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic, oraz Beata Majka, dyrektor Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, organizator m.in. Sopot Jazz Festival.

NDI SOPOT CLASSIC

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic jubileuszowa edycja odbędzie się w Operze Leśnej i rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 26 lipca. Będzie to Wieczór Czeski, którego gospodarzem ma być Mariusz Szczygieł. Wystąpią muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego. Zaśpiewają m.in. Helena Vondrackowa, Piotr Buszewski (tenor), Izabela Matuła (sopran). Z kolei 29 lipca, pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego zagrany będzie Koncert Polski. Wystąpią m.in. Ingolf Wunder, pianista i dyrygent, i solistka Katarzyna Trylnik (sopran). Całość zwieńczy Koncert Finałowy – Gala Operowa. Obok filharmoników PFK wystąpią Rolando Villazon (tenor) i Pumeza Matshikiza (sopran). Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu Sopot Classic.

PFK Sopot przygotowuje również koncert „Jutro będzie dobry dzień”, zaplanowany na 6 czerwca w Operze Leśnej. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zagra pod dyr. Tomasza Bugaja, wystąpią m.in. Joanna Knitter (śpiew), Wojciech Staroniewicz (saksofon). Usłyszymy kompozycje Josepha Haydna, Johannesa Straussa, Glenn Miller Orchestra i znane polskie przeboje.

FESTIWAL LITERACKI SOPOT

9 edycja Festiwalu Literacki Sopot poświęcona literaturze i kulturze Kanady odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia. Zaproszenie na festiwal przyjęli wybitni kanadyjscy autorzy: Patrick de Witt, Michael Crummey, Madeliene Thien, David Szalay, Esi Eduygan. W tym roku debaty dotyczyć będą m.in. roli mediów, zmian klimatu, ochrony środowiska. Odbędzie się debata poświęcona Marshallowi McLuhanowi i współczesnym mediom, w której weźmie udział m.in. Andrew McLuhan. Na festiwalu będą poruszane także kwestie praw człowieka i traktowania w Kanadzie rdzennej ludności tego kraju. Organizatorzy biorą pod uwagę zapisy na wydarzenia i limitowanie uczestniczących w nich osób. Debaty i spotkania Literackiego Sopotu śledzić będzie można również online. Więcej informacji na stronie Literacki Sopot.

SOPOT JAZZ FESTIWAL

Sopot Jazz Festiwal w tym roku odbędzie się wcześniej niż zwykle, w ostatni weekend sierpnia. To nie jedyna nowość - koncerty grane będą w Operze Leśnej, co umożliwi zachowanie procedur bezpieczeństwa i zalecanego dystansu pomiędzy widzami. Nad programem i kształtem wydarzenia pracuje nowy kurator festiwalu, Marcin Wasilewski. To jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, laureat wielu nagród muzycznych. Na tegorocznej edycji będzie chciał pokazać „wszystko co najlepsze w polskim jazzie z całą jego różnorodnością pokoleniową i stylistyczną”. Więcej, a także informacje o biletach na stronie Sopot Jazz Festival.


Oprac. puch