Kultura
Chórzyści z czternastu uczelni śpiewają utwór z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II (fot. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej)

środa,

20 maja 2020

07:44

Chórzyści z 14 uczelni zaśpiewali wspólnie w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. To inicjatywa Politechniki Gdańskiej [FILM]

Z inicjatywy prof. Mariusza Mroza, dyrygenta Chóru Akademickiego Politechniki Gdańskiej, przedstawiciele 14 chórów uczelni technicznych z całej Polski zaśpiewali razem online kompozycję Juliusza Łuciuka "O ziemio polska". Nagranie przygotowano z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.


- Utwór, który zaproponowałem, jest wybrany nieprzypadkowo. Słowa kompozycji "O ziemio polska" zostały zaczerpnięte z powitalnego przemówienia wygłoszonego przez papieża na lotnisku Okęcie 8 czerwca 1987 roku – tłumaczy prof. Mariusz Mróz, pomysłodawca "Ogólnopolskiego Wirtualnego Chóru Politechnik".

CHÓRZYŚCI JEDNOCZĄ SIĘ WIRTUALNIE W CZASIE PANDEMII

Przedsięwzięciu przyświecała idea zjednoczenia artystów w trudnym okresie pandemii koronawirusa, a mogli to zrobić, wspólnie świętując urodziny Papieża Polaka. W chórze znaleźli się wytypowani i przygotowani przez swoich dyrygentów reprezentanci uczelnianych zespołów z Gdańska, Białegostoku, Gliwic, Kielc, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Wszyscy swoje partie głosowe nagrywali w domach, następnie zmontowano z tego materiał audio-wideo w technologii 360°. Oznacza to, że możemy słuchać i oglądać występ w pełnej sferze.

Utwór zaśpiewany z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II to już trzecia inicjatywa, w której podczas pandemii koronawirusa bierze udział prof. Mróz i chór Politechniki Gdańskiej. Wcześniej ukazały się już dwa zdalne nagrania, przygotowane przez gdańskich muzyków, które łącznie wyświetlono ponad 12 tysięcy razy.

Posłuchaj "Ogólnopolskiego Wirtualnego Chóru Politechnik" interpretującego utwór "O ziemio polska":

 

 

am