Kultura
Adam Makowicz rozpoczął koncert od własnych kompozycji, nagranych przed laty dla Polskiego Radia (Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka)

wtorek,

19 maja 2020

20:30

Wybitny pianista Adam Makowicz wystąpił w Radiu Gdańsk. "Jeśli publiczności nie ma, trzeba ją sobie wyobrazić"

Niezapomniany koncert w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. W ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego we wtorek po godz. 19:00 wystąpił Adam Makowicz, polski pianista jazzowy, który gościł w najważniejszych salach koncertowych na świecie. Tym razem jednak występ odbył się bez udziału publiczności, ale mogliśmy w nim uczestniczyć online. Artysta podczas wirtualnego koncertu zaprezentował między innymi utwory z płyty "Swinging Ivories".

To był pierwszy taki koncert Adama Makowicza. Rozpoczął go od własnych kompozycji, nagranych przed laty dla Polskiego Radia. Pierwszą z nich był utwór "Tańczące liście na głównej ulicy".

 

- Publiczność zawsze daję energię, dopinguje i motywuje. Jeśli jej nie ma, trzeba sobie ją wyobrazić. Muzyka jest muzyką - stwierdził artysta.

PORWAŁ GO JAZZ

Adam Makowicz urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 z rodzicami wrócił do Polski. Choć rodzice marzyli o karierze klasycznego pianisty dla syna, 15-letniego Adama porwał jednak jazz, którego uczył się słuchając programu radiowego "Music USA-Jazz Hour" legendarnego popularyzatora muzyki jazzowej Willisa Conovera. Poza utworami czysto jazzowymi ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym "nasiąkł" w młodości, jak sam mówi, i którego czuje "po jazzowemu" jak nikt inny.

W USA Adam wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi. W niezwykle szerokim repertuarze Adam Makowicz posiada także utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami.

Partnerem transmisji z koncertu jest Grupa Zdunek.

 

Kolejny i ostatni koncert z cyklu już w środę o 19:05. Wystąpi Piotr Pawlak.

ako


Zobacz Galerię