Kultura
Prawie 2,5 miliona złotych otrzymają instytucje kultury z Pomorza (fot. Piqsels)

wtorek,

19 maja 2020

19:22

55 dotacji i prawie 2,5 miliona zł otrzymały instytucje z Pomorza w ramach programu "Kultura w sieci". Jakie projekty zrealizują? [RAPORT]

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór w programie dotacyjnym "Kultura w sieci", finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak informuje dyrektor NCK Rafał Wiśniewski, duża część środków, bo prawie 2,5 miliona, trafiła do instytucji kultury i innych podmiotów działających w tym sektorze na Pomorzu.


Wartość całego programu "Kultura w sieci", który w czasie pandemii koronawirusa ma wesprzeć i rozwinąć działalność kulturalną i artystyczną w internecie, wynosi 60 milionów złotych. Zainteresowanie programem było bardzo duże. Łącznie wpłynęło 5948 wniosków na kwotę 471 milionów złotych. Spośród nich wyłoniono 1182 zwycięskie projekty. Duża część tego wsparcia trafi na Pomorze.

- Było to w sumie 350 wniosków na kwotę 25,5 miliona złotych, a przyznano 55 dotacji na kwotę prawie 2,5 miliona złotych. Myślę, że to jest kwota, która robi pozytywne wrażenie - powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. - Największa liczba beneficjentów pochodziła z trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. A na Pomorzu dotacje otrzymało 26 miast, oprócz tych trzech największych w województwie.

WYBÓR MIĘDZY LEPSZYMI I JESZCZE LEPSZYMI

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury podkreślił, że instytucje przesłały gigantyczną liczbę wniosków kreatywnych i pozytywnych, siłą rzeczy trzeba jednak było dokonać selekcji. - To jest wybór między lepszym i jeszcze lepszym. Często o tym, że projekt dostał finansowanie, decydują niuanse punktowe. Projekty, które finansujemy, zaczynają się od 75 punktów. Ale jak są poniżej 75 punktów, to też są gigantyczne, ciekawe rozwiązania. My na wyjściu tego równania mamy 60 milionów do redystrybucji i staramy się jak najlepiej pomóc. Finansowanie w Polsce otrzymało prawie 1200 projektów, to jest grubo ponad 20 procent wniosków, które przeszły formalną procedurę - zauważył Rafał Wiśniewski.

BENEFICJENCI PROGRAMU W TRÓJMIEŚCIE

Dzięki dotacji w wysokości 91 tysięcy Muzeum Miasta Gdyni będzie mogło na dużą skalę promować w sieci gdyński modernizm. Pomorska Fundacja Filmowa z Gdyni i Polska Filharmonia Bałtycka z Gdańska otrzymały po 90 tysięcy złotych  na zagospodarowanie przestrzeni wirtualnej dla swoich instytucji. Gdański Teatr Szekspirowski otrzymał 72 tysiące złotych na propagowanie twórczości Wielkiego Barda online. Zaś Muzeum Gdańska - dzięki wsparciu w wysokości 49 tysięcy złotych - będzie mogło pokazać w wirtualnej odsłonie zgromadzone w swych zbiorach skarby kultury narodowej.

Wsparcie znalazły biblioteki i teatry (m.in. w Gdyni i w Sopocie), chórzyści (Chór Mieszczan Gdańskich), instytucje dbające o pamięć historyczną (za 37 tysięcy złotych Fundacja Archiwum Filmowe "Drogi do Niepodległości" zrealizuje projekt "Sierpień '80 - Stocznia Gdańska 40 lat później..."), ale też nie zapomniano o rozrywkowej stronie kultury: gdańska szkoła tańca Dance Atelier zorganizuje zajęcia tańca online.

WSPARCIE RÓWNIEŻ DLA INSTYTUCJI Z MNIEJSZYCH MIEJSCOWOŚCI

Dotacje otrzymały zarówno największe ośrodki miejskie, jak też instytucje z mniejszych miejscowości: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kleczewie za 32 tysiące złotych będzie mógł prowadzić w gminie internetową edukację kulturalną, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego za 63 tysiące złotych zorganizuje w sieci obchody 450-lecia założenia osady, która stała się później stolicą Żuław, a Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane ze Straszyna - dzięki 13 tysiącom - pomoże nam lepiej poznać muzykę kociewską.

Trzeba nadmienić, że mieszkańcy Pomorza skorzystają nie tylko z programów realizowanych przez lokalne podmioty zajmujące się kulturą. Program "Kultura w sieci" wspiera rozwiązania online, dzięki czemu będziemy mieć dostęp do efektów pracy instytucji z całego kraju.

Narodowe Centrum Kultury informuje, że już w maju rozpocznie się etap zawierania umów i uruchomione zostaną pierwsze wypłaty dotacji.

WKRÓTCE KOLEJNY PROGRAM DLA ARTYSTÓW

Program "Kultura w sieci" to nie koniec wsparcia. W najbliższym czasie pojawi się podobny program kierowany wprost do artystów. - Lada dzień ogłosimy decyzję o podziale 20 milionów złotych na stypendia dla indywidualnych artystów, którzy w sieci chcą swoją aktywność prezentować. Sytuacja twórców kultury jest trudna, wiemy o tym, spotykamy się regularnie w ramach sztabu kryzysowego z liderami różnych środowisk artystycznych, ich podpowiedzi przyjmujemy i uruchamiamy różnego rodzaju programy - zapewnił na antenie Radia Gdańsk wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Posłuchaj rozmowy z dyrektorem NCK Rafałem Wiśniewskim:

 

Artur Maszota